46 - 57

05/12/2017 21:00 Elite League A 17/18 40'

Motor Oil118111646
Nestle181781457

Ένα σχετικά εύκολο ροζ φύλλο αγώνος κατέκτησε η ομάδα της NESTLE το βράδυ της Τρίτης με αντίπαλο την ομάδα της MOTOR OIL ΜΕ 57-46. Η ομάδα του Παναγούλια εκμεταλλεύτηκε τις πολλές απουσίες της MOTOR OIL (με βασικότερες τους Τσόγκα, Μαργέτη και Κοκωνα) και χωρίς να αναγκαστεί να πιεστεί πήρε την πολύτιμη νίκη, κάνοντας το ρεκόρ της 3-3. Η MOTOR OIL μετά τη νίκη της με την ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ δεν κατάφερε να παρουσιάσει το ίδιο καλό πρόσωπο, όμως είπαμε οι πολλές απουσίες δεν της επέτρεψαν να πιάσει καλή απόδοση.

Το μοναδικό προβάδισμα στο ματς για τους τυπικά γηπεδούχους ήταν στο 2-0 με καλάθι του Γιαννόπουλου, που ήταν και ο μοναδικός που μπήκε ζεστά στην επίθεση από την πλευρά της MOTOR OIL, βάζοντας τους πρώτους 6 πόντους της ομάδας του. Για τη NESTLE οι Καλογεράκης και Γκουτσίδης ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση, κυριαρχώντας μέσα στη ρακέτα. Έτσι από την αρχή η NESTLE πήρε κεφάλι στο σκορ (2-6, 4-8, 6-15) που διατήρησε χάρη σε ένα απίθανο τρίποντο του Λεβεντάκη από τα 10 μέτρα με τη λήξη του δεκαλέπτου (11-18)!

Η κυριαρχία της NESTLE επιβεβαιώθηκε στο 2ο δεκάλεπτο. Στην εξίσωση του αγώνα μπήκε και ο Τζαφέρης που με 2/2 τρίποντα εκτόξευσε τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους (17-29 και 17-33) με την ομάδα του Διυλιστηρίου να έχει επιθετική δυστοκία και το +16 της NESTLE να αποτυπώνει την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου (19-35).

Στο 2ο ημίχρονο οι πολλές αλλαγές της NESTLE, η χαλάρωση τους, το πείσμα των παικτών της MOTOR OIL και η ηρεμία που προσέφερε η άφιξη του κόουτς Θεοδωρίδη  συνηγόρησαν ώστε η διαφορά να κρατηθεί σε χαμηλό επίπεδο. Μάλιστα στην 4η περίοδο η διαφορά έφτασε στους 8 πόντους (37-45) με τη MOTOR OIL να δείχνει προς στιγμή απειλητική. Η είσοδος του Σελιτά και η αφύπνιση της NESTLE δεν επέτρεψαν τη διαφορά να πέσει πιο χαμηλά με το τελικό 46-57 να κρίνεται δίκαιο.

Γκουτσίδης, Καλογεράκης και Τζαφέρης οι κορυφαίοι της νίκης της ομάδας τους! Οι Γιαννόπουλος, Σοφός και Καρύτσας προσπάθησαν παραπάνω για τη MOTOR OIL.

Διαιτητές : Ζιώγας, Ρηγόπουλος.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Παναγούλιας Αλέξανδρος  (Προπονητής NESTLE):

Ήταν ένας πολύ ενδιαφέρον αγώνας με δύο ομάδες που έπαιξαν ανοιχτά χωρίς σκοπιμότητες και ότι γενικότερα θα έλεγα η νέα μορφή έχει μεγάλο ενδιαφέρον καθώς ο ανταγωνισμός και το επίπεδο έχει ανέβει σημαντικά. Για την ομάδα μου έχουμε έναν πολύ δύσκολο αγώνα μπροστά μας ενάντια στην Eurobank και για σας εύχομαι καλή συνέχεια.

Κωστάκης Νίκος  (Παίκτης MOTOR OIL):

Σε γενικές γραμμές η εικόνα της ομάδας ήταν καλή. Δεδομένου των απουσιών (κατεβήκαμε με 8 παίχτες και χωρίς αρκετούς βασικούς ) παίξαμε καλά. Όσοι έπαιξαν τα έδωσα όλα απέναντι σε  μια πολύ καλή και πλήρης ομάδα. Ευελπιστούμε πως θα πάμε καλύτερα παίζοντας πλήρης. Συγχαρητήρια στους αντίπαλους.