14/03/2019 21:15 Super League B 18/19 16 40'

Team1234OTT
Motor Oil12121027263
EY10161322768

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Στον Αγώνα της 16ης Αγωνιστικής μεταξύ της MOTOR OIL και της ΕΥ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63 – 68.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο βασίστηκαν σε προσωπικές ενέργειες αλλά χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές τελικές επιλογές, με τα ποσοστά να είναι χαμηλά και το σκορ 4 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου η MOTOR OIL πήρε προβάδισμα 2 κατοχών αλλά η ΕΥ απάντησε άμεσα με run 0 – 7 και πέρασε μπροστά, οι παίκτες και από τις δύο πλευρές βρήκαν ρυθμό και πατήματα, τα ποσοστά και η παραγωγή ανέβηκαν, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 12 – 10.

Στο 2ο Δεκάλεπτο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν οργανωμένο, καθαρό και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, ενώ παράλληλα έμειναν κοντά στο σκορ, με τα ποσοστά και η επιθετική παραγωγή συνέχισαν να βελτιώνονται, η MOTOR OIL διατήρησε το προβάδισμα και το σκορ διαμορφώθηκε σε 24 – 26 στο τέλος του ημιχρόνου. Στο 2ο Ημίχρονο παρόλα αυτά οι άμυνες άρχισαν να δυναμώνουν, οι δύο αντίπαλοι χωρίς καλάθι για 3 λεπτά αλλά στην πορεία οι παίκτες της ΕΥ με διαδοχικά καλάθια από assist έκαναν ένα run και όχι μόνο πέρασαν μπροστά αλλά πήραν και διαφορά 3 κατοχών, με την 3η περίοδο να κλείνει τελικά με σκορ 34 – 39.

Στην τελευταία περίοδο με το καλημέρα με τρίποντο του Μανιατάκη Μ. η ΕΥ πήρε διαφορά 9 πόντων αλλά οι αντίπαλοι της αντέδρασαν άμεσα και με καλύτερα ποσοστά έκαναν σερί 9 – 3 και μείωσαν σε 43 – 45 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λετπά της κανονικής περιόδου οι δύο ομάδες έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα και στις δύο πλευρές του γηπέδου και πήγαν κυριολεκτικά neck and neck, η ΕΥ διατήρησε βραχεία κεφαλή 1-2 πόντων, το παιχνίδι για γερά νεύρα αλλά η MOTOR OIL με πρωταγωνιστή τον Λεγάκη Μ. και μεγάλη ψυχραιμία από τον ίδιο από την γραμμή των βολών κατάφερε να ισοφαρίσει με 6” για λήξη και να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση.

Στον extra χρόνο του αγώνα οι παίκτες και των δύο ομάδων παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης, οι άμυνες κυριάρχησαν και το σκορ έγινε με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Σοφρώνη Φ. 61 – 64 με 2′, με 2 βολές του Σοφού Θ. 63 – 65 με 1:23” και με μία βολή του Μανιατάκη Μ. 63 – 68 με 37” για λήξη. Στα τελευταία δευτερόλεπτά οι άμυνες κυριολεκτικά επικράτησαν, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν και να γυρίσουν το παιχνίδι, με αποτέλεσμα η ΕΥ να διατηρήσει το προβάδισμα και να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Λεγάκης Μ. με 31 και Σοφός Θ. με 18 (4), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κοκαράκης Ν. με 16 (1) και Μανιατάκης Μ. με 15 (4) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αντωνόπουλος, Ζαραφίδου