72 - 67

12/01/2020 17:00 Elite League 19/20 6 40'

Motor Oil1521152172
Σκλαβενίτης1819121867

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι η ομάδα της MOTOR OIL πήρε μια σπουδαία επί της πρωταθλήτριας ομάδας του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ με 72-67, σε ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες μπορούσαν να κερδίσουν και τον τελικό νικητή να κρίνεται στις λεπτομέρειες. Και οι δύο ομάδες είχαν πολλές απουσίες, με την ομάδα του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ να έχει πιο σημαντικές και μόλις 7 παίκτες διαθέσιμους.

Η MOTOR OIL ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 8-0, κρατώντας το ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ χωρίς σκορ για 4.30 λεπτά, με το ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ όμως να απαντάει άμεσα με τους Κατιάκο και Χριστόδουλο να κυριαρχούν μέσα στη ρακέτα (σκοράροντας και τους 18 πόντους της ομάδας τους στο 1ο δεκάλεπτο) και με ένα σερί 0-10 να παίρνει κεφάλι στο σκορ (10-11). Η είσοδος του Διακρούση έδωσε επιθετική πνοή στη MOTOR OIL, όμως οι ψηλοί του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ συνέχισαν να κυριαρχούν για το 15-18 του δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Χριστόδουλου συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Γιοβάννης μπήκε στην εξίσωση των σκόρερ της ομάδας του με τη διαφορά να φτάνει για πρώτη φορά διψήφια μεγέθη (18-28) με τη ΜΟΤΟΡ ΟΙΛ να καταφέρνει να μειώσει χάρη στην ευστοχία των παικτών της από την περιφέρεια με τρίποντα των Αλεξίου, Ροδάκη και Σταυρόπουλο. Η έξοδος του Χριστόδουλου στα τελευταία 2 λεπτά του ημιχρόνου έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να μειώσουν μέχρι τον 1 πόντο.

Με τρίποντο του Ροδάκη η ομάδα των διυλιστηρίων πέρασε μπροστά με 39-37 για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Με τον Κεράτσα να ανεβαίνει επιθετικά η διαφορά ανέβηκε μέχρι τους 7 πόντους (51-44), με τον ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ να απαντάει άμεσα και με σκόρερ τους  Χριστόδουλου και Κατιάκο να μειώνει στο καλάθι (51-49).

Το παιχνίδι είχε άγρια ομορφιά στο τελευταίο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Αρχικά η ΜΟΤΟΡ ΟΙΛ ξέφυγε με 4 πόντους (56-52) με τον ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ να απαντάει με καλάθια του Κατιάκου για το 56-56. Με τρίποντο του Καφαντάρη ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ πήρε προβάδισμα (57-59) με τους Μαργέτη και Κεράτσα να κάνουν το 61-59. Νέο τρίποντο για το ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ με το Κατιάκο έκανε το 61-62 με τον Ροδάκη  να κάνει το 63-62 και τον Πετράκο να απαντάει εκ νέου με τρίποντο για το 63-65 με 2.50’’ να απομένουν. Ο Σταυρόπουλος με καλάθι έφερε το ματς στα ίσα, με τον Πετράκο να ξανά σκοράρει για το 65-67. Ο Σταυρόπουλος με ½ βολές και στη συνέχεια με 2/2 έκανε το 68-67 με 1,22’’ για να ακολουθήσει ωραίο μπάσιμο του Ροδάκη για το 70-67. Ο Κεράτσας έκλεψε την μπάλα χάρη στην πιεστική του άμυνα και ο Σταυρόπουλος με καλάθι στον αιφνιδιασμό έδωσε οριστικά τη νίκη στην ομάδα του για το 72-67.

Η τριάδα των  Κεράτσα, Ροδάκη και Σταυρόπουλου ξεχώρισε για τη MOTOR OIL, με τους Μαργέτη, Αλεξίου, Μπούτα και Διακρούση να βοηθάνε.  Οι Κατιάκος και Χριστόδουλος ήταν εκπληκτικοί και κυρίαρχοι μέσα στη ράκετα. Κλειδί της νίκης της ΜΟΤΟΡ ΟΙΛ τα 14 κλεψίματα έναντι 0 του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ.

Διαιτητές : Ορφανός Ι., Μακρης. Γ..

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Μανωλιάδης Βασίλης  (Αρχηγός MOTOR OIL) :

” Σήμερα πετύχαμε μια δύσκολη νίκη επί ενός εκπληκτικού αντιπάλου μεν, με πολλές απουσίες δε. Για μένα ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ είναι και φέτος το μεγάλο φαβορί, έχει τους 2 καλύτερους παίκτες της κατηγορίας μας που μόνο με βοήθειες περιορίζονται. Και εμείς είχαμε μεγάλες απουσίες σήμερα, με μεγαλύτερη του Κρασαδάκη. Ο πιο τυχερός θα κέρδιζε στο τέλος όπως εξελίχθηκε το ματς. Τελικά χαμογελάσαμε εμείς. Συνεχίζουμε! Καλή συνέχεια και καλή χρονιά σε όλη τη λίγκα!”

Χριστόδουλος Δημήτρης  (Αρχηγός ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ) :

” Ήμασταν λίγοι. Στην κανονική περίοδο δεν κατεβαίνουμε όλοι.  Δεν παίζει ρόλο το πρωτάθλημα τόσο πολύ. Πολύ καλή ομάδα η ΜΟΤΟΡ ΟΙΛ. Συνεχίζουμε εμείς, στο τέλος  στα play off κρίνονται όλα. Ωραίο παιχνίδι.”