67 - 61

29/06/2022 20:30 Commercial Cup 21/22 40'

Motor Oil1817141867
Angelicoussis Group1610161961

Στον τελικό κυπέλλου μεταξύ της Motor Oil και της Angelicoussis Group οι πρώτοι ήταν οι μεγάλοι νικητές με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 67-61.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 στρατοπέδων επέλεξαν την άμυνα ζώνης ως όπλο για την κατάκτηση του τροπαίου. Ο αγώνας ξεκίνησε δυναμικά και από τις 2 πλευρές με σκορ και δυνατές μάχες και το σκορ ήταν 9-12 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, παρά το σκορ που κατάφεραν να πετύχουν είχαν σαν παραφωνία την αστοχία από τη 1 πλευρά και τις βεβιασμένες επιλογές με την περίοδο να κλείνει με σκορ 18-16.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι άμυνες τους ήταν πολύ καλά οργανωμένες πιέζοντας τα guard ψηλά ώστε να κόβουν την καλή κυκλοφορία και το σκορ ήταν 27-20 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι παίκτες της Motor Oil επιθετικά ήταν πιο αποτελεσματικοί και εκμεταλλεύονταν τις επιθέσεις τους  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 35-26.

Στο 2ο ημίχρονο, οι παίκτες της Angelicoussis Group βελτίωσαν την απόδοση τους και βήμα βήμα με υπομονή επέστρεφαν στον αγώνα  και το σκορ ήταν  43-38 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, η Motor Oil βρήκε το τρόπο να αυξήσει τη διαφορά ξανά υπερ της και να π’αρει σημαντικό προβάδισμα για το τέλος  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 49-42

Στο 4ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι να μην αφήσουν το προβαδισμα τους  να χαθεί και με συγκέντρωση ισορροπούσαν το σκορ που δέχονταν και το σκορ ήταν  57-49 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια και με 3 συνεχόμενα τρίποντα έφεραν τη διαφορά στους 4 πόντους (65-61) 75 δευτερόλεπτα πριν το τέλος αλλα απέτυχαν να σκοράρουν μετά , τελειώνοντας τον αγώνα ως φιναλίστ σημειώνοντας εξαιρετική πορεία μέχρι εκεί.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΟΜΑΔΑΣ MOTOR OIL , ΑΛΕΞΙΟΥ ΗΛΙΑΣ

“Θέλω να εκφράσω τα θερμά συγχαρητήρια στους παίκτες της ομάδος μας και ειδικά στους παίκτες/εργαζομένους σε βάρδιες στα διυλιστήρια Κορίνθου (Κρασαδάκη Γιώργο, Πολυχρονόπουλο Ιωάννη, Αμπαδιωτάκη Μανώλη, Κοτσίφη Μανούσο, Σταυρόπουλο Ιωάννη, Αλεξίου Γεώργιο, Πετράκη Στέλιο,Γκιολή Παναγιώτη) και στην προπονήτρια μας Μάλαμα Μαργαρίτα  – σε μια πολύ δύσκολη μεταβατική χρονιά του COVID 19 – για την μεγάλη νίκη μας στον τελικό με την ομαδα AGELICOUSSIS SHIPPING GROUP 67-61 και την κατάκτηση του κυπέλου των επιχειρήσεων 2022.

Να ευχαριστήσω την διοίκηση της εταιρείας και ειδικά την οικογένεια Βαρδινογιάννη για την αμέριστη συμπαράσταση και στήριξη της όλα αυτά τα χρόνια στον εργασιακό αθλητισμό (άθληση των εργαζομένων σε ποδόσφαιρο – μπάσκετ – βόλλευ κλπ).

Φέτος η εταιρεία μας ΜΟΤΟΡ ΟΙΛ  κλείνει τα 50 χρόνια απο την ίδρυσή της και θέλαμε και εμείς αγωνιστικά σαν ομάδα απο την μεριά μας, να συμβάλουμε στην γιορτή αυτή με μια μεγάλη επιτυχία κατάκτησης τίτλου την οποία και αφιερώνουμε στην εταιρεία μας.”

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΡΧΗΓΟΥ ΟΜΑΔΑΣ ΜΑΝΩΛΙΑΔΗ ΒΑΣΙΛΗ

«Αρχικά να δώσω συγχαρητήρια και στην διοργάνωση για τις τέλειες συνθήκες και την οργάνωση του αγώνα.

Στους τελικούς συνήθως κερδίζει η ομάδα που το θέλει πιο πολύ. Σήμερα όμως είδαμε δύο ομάδες που το θέλανε εξίσου και για αυτό έγινε ένα καταπληκτικό παιχνίδι.

Νομίζω πως μετά τα πρώτα 5 λεπτά ελέγξαμε το παιχνίδι, είχαμε μια μικρή μεν αλλά σταθερή διαφορά 3-4 κατοχών και δίκαια κατακτήσαμε το τρόπαιο. Πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα του AGELICOUSSIS SHIPPING GROUP, είχαν εξαιρετική παρουσία, μας πίεσαν να κάνουμε το καλύτερο μας παιχνίδι για να κερδίσουμε.

Πιο πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά της ομάδας μας για την προσπάθεια όλης της χρονιάς υπό περίεργες πραγματικά συνθήκες, στην προπονήτρια μας που για ένα ακόμη παιχνίδι μας καθοδήγησε με ηρεμία και στον πρόεδρο Αλεξίου Ηλία που είναι η ψυχή της ομάδας αυτής.

Το σημαντικό είναι πως όλα τα παιδιά είμαστε καλοί χαρακτήρες, έχουμε δημιουργήσει μια όμορφη  παρέα, περνάμε καλά στα παιχνίδια μας και αυτό φαίνεται και στα αποτελέσματα μας.»

ΔΗΛΩΣΕΙΣ Α΄ ΣΚΟΡΕΡ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΠΟΛΥΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΥ ΙΩΑΝΝΗ.

Χαίρομαι πολύ που είμαι μέλος της ομάδος μπάσκετ της Μοτορ Οιλ φέτος.Βρήκα ένα καταπληκτικό κλίμα και άψογους χαρακτήρες στην ομάδα όταν πρωτοήρθα.

Οτι έχουμε καταφέρει φέτος είναι λόγω της ομαδικής δουλειάς μας και της προσπάθειας που έχει γίνει απο όλους μας. Ευχαριστώ πολύ για την εμπιστοσύνη που μου έδειξε ο πρόεδρος , η coach και οι συμπαίκτες μου και με βοήθησαν να βγώ πρώτος σκόρερ.

Πιστεύω οτι η ομάδα μας θα καταφέρει πάρα πολλά στο μέλλον και είμαι περήφανος για όλους!