76 - 75

15/12/2019 17:00 Elite League 19/20 4 40'

Motor Oil2417191676
Deree2028161175

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι η ομάδα της MOTOR OIL πήρε μια σπουδαία νίκη επί της ομάδας του DEREE με 76-75, σε ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες μπορούσαν να κερδίσουν και ο τελικός νικητής να κρίνεται στις λεπτομέρειες. Έτσι η ομάδα των Διυλιστηρίων ανέβασε το ρεκόρ της σε 3-2, ξεπέρασε την ήττα από την STOXIMAN και ανέβηκε και πάλι στην 4άδα της Elite League. Το DEREE μετά τις τρεις σερί νίκες του επί ΕΛΠΕ, ELPEN και STOIXIMAN δεν κατάφερε να κλείσει το καρέ των αγώνων του με άλλη μία νίκη, έπεσε στο 3-2 και βρέθηκε στην 3η θέση της Elite League, ισόβαθμο με την ομάδα της MOTOR OIL.

Με τους Μαργέτη και Κρασαδάκη να ξεκινάνε ζεστοί την αναμέτρηση η ομάδα του Αρσλανιάν ξεκίνησε πιο δυνατά από τους αντιπάλους της. Γρήγορα όμως η ταλαντούχα ομάδα του κολλεγίου ισορρόπησε τον αγώνα και με τους Χάνσεν, Γκρατσιάτο και Μπριασσούλη πήραν κεφάλι στο σκορ (12-14). Το παιχνίδι είχε υψηλό τέμπο με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με 24-20, απόδειξη της επιθετικότητας και των 2 ομάδων.

Το 2ο δεκάλεπτο είχε 2 πρόσωπα. Στα πρώτα πέντε λεπτά η MOTOR OIL κυριάρχησε στο παρκέ. Η είσοδος του Μπούτα πρόσθεσε δύναμη μέσα στη ρακέτα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι κατάφεραν να πάρουν διαφορά μέχρι και 9 πόντους (36-27). Το DEREE όμως σε εκείνο το σημείο γύρισε την άμυνα της σε ζώνη, ανέβασε την πίεση της και την ταχύτητα στην επίθεση και ξεκίνησε την αντεπίθεση! Έτρεξε ένα σερί 0-17 (36-44) με τον Γκρατσιάτο να πετυχαίνει μερικά καλάθια τρομερής δυσκολίας, απόδειξη της μεγάλης του κλάσης. Η διαφορά έφτασε στο +10 (38-48), με τον Κρασαδάκη να πετυχαίνει ένα τρίποντο ψυχολογίας στο τελευταίο δευτερόλεπτο για το 41-48!

Η MOTOR OIL μπήκε δυνατά στην επανάληψη με σκοπό να ξανά πάρει τον έλεγχο του ματς. Με τη δύναμη του Μπούτα και τα τρίποντα των Κρασαδάκη, Σταυρόπουλου και Τρουντ έφερε τον αγώνα τούμπα για το 60-56, με το DEREE όμως να απαντάει εκ νέου και με ένα 0-8 σερί να παίρνει και πάλι κεφάλι στο σκορ (60-64).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο μίλησαν οι άμυνες. Οι ομάδες μείνανε χωρίς σκορ για περίπου 4 λεπτά με τον Κεράτσα να πετυχαίνει τον πρώτο πόντο με ½ βολές για το 61-64 και τον Μπούτα να κάνει το 63-64 με το επιθετικό ριμπάουντ στη 2η χαμένη βολή. Δύο βολές του Κεράτσα και ένα καλάθι του Σταυρόπουλου έκαναν το 67-64. Η ομάδα των Διυλιστηρίων κράτησε τελικά το DEREE για 5.22΄΄ χωρίς σκορ με τον Μπριασσούλη να κάνει το σκορ 67-66 με 2/2 βολές. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τη MOTOR OIL να ξεφεύγει με 75-70 1.45’’ πριν τη λήξη. Ο Γκρατσιάτος με τρίποντο έκανε το 75-73 και ο Μπριασσούλης με 2/2 βολές έφερε το ματς στα ίσα με 39,5’’ να απομένουν! Ο Τρουντ αστόχησε σε τρίποντο με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Ο Μπριασσούλης κέρδισε φάουλ από τον Κρασαδάκη στα 9,5’’ όμως αυτή τη φορά δεν ήταν ψύχραιμος καθώς αστόχησε και στις 2 βολές με τον Κρασαδάκη να κερδίζει με τη μεριά του φάουλ στα 2,5’’. Αστόχησε στην πρώτη, ευστόχησε στη 2η με το DEREE να μην καταφέρνει να εκδηλώσει επίθεση στο χρόνο που απόμενε και τη MOTOR OIL να παίρνει τη σπουδαία νίκη.

Η τετράδα των Μπούτα, Κεράτσα, Κρασαδάκη και Σταυρόπουλου ξεχώρισε για τη MOTOR OIL, με τους Μπονάτσο, Τρουντ και Μαργέτη να βοηθάνε και αυτοί. Ο Γκρατσιάτος για άλλο ένα ματς ήταν εκπληκτικός με 30 πόντους, ακολούθησαν οι Μπριασσούλης και Χάνσεν.

Διαιτητές : Ορφανός Ι., Ναστούλης.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Μανωλιάδης Βασίλης  (Αρχηγός MOTOR OIL) :

” Σήμερα πετύχαμε μια σπουδαία νίκη επί ενός εκπληκτικού αντιπάλου. Παρά τις απουσίες μας, όπου ιδιαίτερα στα guard μας λείπανε 4 παίκτες και παίξανε σήμερα μόλις 7 παίκτες, καταφέραμε να φανούμε ανταγωνιστικοί και χάρη στην καλή μας άμυνα στο 2ο ημίχρονο να επανέλθουμε στις νίκες. Εύχομαι καλές γιορτές σε όλους τους συμμετέχοντες και τις οικογένειες τους.”