72 - 54

03/01/2023 20:30 Group D 22/23 4 40'

Motor Oil1415182572
Tsakos Group912171654

Στον αγώνα της 9ης αγωνιστικής μεταξύ της Motor Oil και της Tsakos Group, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 72-54.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης με σκοπό να προσαρμοστούν καλύτερα στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Επιθετικά οι ομάδες επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις και η ομάδα η οποία είχε καλύτερη αποτελεσματικότητα ήταν η γηπεδούχος, η οποία βρέθηκε να προηγείται με 9-5 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι παίκτες της Motor Oil, κατάφεραν να κρατούν το προβάδισμά τους σταθερό και να μην απειλούνται κλείνοντας την περίοδο με σκορ 14-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Tsakos Group εμφάνισαν προβλήματα στο επιθετικό σκέλος και έμειναν άποντοι για 2 λεπτά κάτι το οποίο τους στοίχισε στη διαφορά η οποία ανέβηκε στο 20-11 στα μέσα της περιόδου. Στο υπόλοιπο, το παιχνίδι έγινε πιο δυνατό και οι ομάδες έβγαζαν βιαστικά σουτ τα οποία όμως έβρισκαν το στόχο. Μπορεί οι γηπεδούχοι να είχαν σειρά να μείνουν χωρίς σκορ για 3 λεπτά ωστόσο κατάφεραν να παραμείνουν μπροστά κρατώντας τη διαφορά σταθερή με το κλείσιμο του ημίχρονου (29-21).

Στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες της Tsakos Group εμφανίστηκαν ανανεωμένοι και με 2 μαζεμένα τρίποντα κατέβασαν τη διαφορά στο καλάθι. Από εκείνο το σημείο όμως και έπειτα οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και επανέφεραν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα, προηγούμενοι με 37-29 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία τα έντονα μαρκαρίσματα και τα πολλά φάουλ δεν εμπόδισαν τους παίκτες να βρίσκουν το στόχο με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 47-38.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και οι 2 πλευρές είχαν ένα καλό ξεκίνημα με τους γηπεδούχους όμως να καταφέρουν να έχουν διάρκεια στο παιχνίδι τους και να κλειδώνουν τη νίκη αφού ήταν μπροστά με 60-47 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα υπόλοιπα λεπτά με τη μοίρα του αγώνα να έχει να έχει κριθεί, οι γηπεδούχοι με μεγάλη ευκολία κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 72-54.