AVIN912111547
Motor Oil19681851

Κλειστό Αγ. Αναργύρων
Geor. Papandreou 36-38, Agii Anargiri 135 62, Greece

Στον Αγώνα του ΚΥΠΕΛΛΟΥ μεταξύ της AVIN και της MOTOR OIL, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51 – 47.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνες man. Στο επιθετικό κομμάτι επικράτησε αργός ρυθμός από την αρχή, οι δύο ομάδες σε σετ επιθέσεις αλλά παράλληλα μπήκαν ζεστές και είχαν καλά ποσοστά, με την MOTOR OIL όμως να κάνει ένα σερί 0 – 6, πήρε διαφορά 3 κατοχών και το σκορ ήταν 5 – 14 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου το παιχνίδι έγινε πιο γρήγορο, οι φιλοξενούμενοι κυνήγησαν με επιτυχία τα κλεψίματα και έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα και η περίοδος έκλεισε με σκορ 9 – 19.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, όμως οι παίκτες της AVIN μπήκαν με καλύτερα πατήματα και μεγαλύτερη συγκέντρωση κάνοντας με το καλημέρα run 9 – 0 και μείωσαν σε μία κατοχή, οι φιλοξενούμενοι κόλλησαν κυριολεκτικά επιθετικά και το σκορ έγινε 16 – 19 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι άμυνες δυνάμωσαν, οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα στα ριμπάουντ, αλλά δεν βρήκαν καθαρές λύσεις απέναντι στις κλειστές άμυνες αλλά παρέμειναν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 21 – 25 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν οργανωμένο, ορθολογικό και καλό μπάσκετ, με την ομάδα της AVIN στην 3η περίοδο με πρωταγωνιστή τον Γεμελιάρη Ν. να περνάει για πρώτη φορά μπροστά με το σκορ 32 – 29 στα πρώτα 5′, αλλά στην συνέχεια η MOTOR OIL αντέδρασε και το σκορ έγινε 32 – 35 στο τέλος της περιόδου. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα και έβγαλαν μεγάλη ενέργεια τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, πήγαν κυριολεκτικά neck and neck και εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα αλλά στα τελευταία 5 λεπτά αργά αλλά σταθερά η ομάδα της MOTOR OIL εδραίωσε ένα προβάδισμα 1 – 2 κατοχών, με τους αντιπάλους της να μην καταφέρνουν να το γυρίσουν, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάρουν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Χριστοδουλάκης, Τούσης