44 - 90

07/04/2022 21:30 Commercial League A 21/22 13 40'

MR Healthtech111015844
Σ.Υ.Τ.Α.1719272790

Στον Αγώνα της 13ης αγωνιστικής για τη Commercial League A μεταξύ της  Mr Healthtech και της ΣΥΤΑ οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44-90.

Στην αρχή του αγώνα, οι 2ομάδες αποφάσισαν αμυντικά να παραταχθούν με άμυνα ζώνης σε 1 δεκάλεπτο που το τέμπο ήταν αργό. Οι γηπεδούχοι, ξεκίνησαν τον αγώνα με σερί 5 πόντων για να δεχτούν απάντηση 6 πόντων  και το σκορ ήταν  11-8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια,  οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν προβλήματα με την επιθετική τους παραγωγικότητα αφού είχαν 6 χαμένα τρίποντα, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 11-17 με το σερί 0-9 που δέχτηκαν

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι παίκτες της ΣΥΤΑ ανέβασαν το τέμπο του αγώνα, βγαίνοντας σε αιφνιδιασμούς με τους αντιπάλους τους να μην επηρεάζονται με αυτό και να ματσάρουν το επιμέρους σκορ μέχρι τα μισά της περιόδου (19-26). Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με την ίδια ενέργεια και κατάφεραν να ανεβάσουν τη μεταξύ τους διαφορά. Σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξε το τρέξιμο του στο γήπεδο που τους έδινε σερί 4 και 6 πόντων με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 21-36.

Στο 2ο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι έμειναν πιστοί στο πλάνο τους και έβρισκαν σκορ από τους αιφνιδιασμούς. Οι γηπεδούχοι από τη πλευρά τους έδιναν απαντήσεις σε αυτό και συνέχιζαν να εμφανίζονται ανταγωνιστικοί και το σκορ ήταν  30-46 στα πρώτα 5 λεπτά μέχρι τραυματισμός παίκτης τους να τους επηρεάσει. Στην πορεία,  οι παίκτες της Mr Healthtech αποδιοργανώθηκαν και έχασαν την επαφή με το αγώνα, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 6-17

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους. Το δεκάλεπτο ξεκίνησε με επιμέρους σκορ 3-19 φτάνοντας το σκορ στο 39-82. Από εκείνο το σημείο και μετά το επιμέρους 5-8 σφράγισε το τελικό αποτέλεσμα σε έναν αγώνα καθολικής επικράτησης των παικτών της ΣΥΤΑ.