42 - 52

24/05/2022 21:30 Commercial League A 21/22 10 40'

MR Healthtech78141342
The Newtons135191552

Στον Αγώνα της 10ης αγωνιστικής μεταξύ της  Mr Healthtech και της The Newtons οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 42-52

Στην αρχή του αγώνα και οι 2 ομάδες αμυντικά εμπιστεύτηκαν το σχηματισμό ζώνης. Αυτή η επιλογή κρίθηκε πετυχημένη αφού στα πρώτα 2 λεπτά είχε σημειωθεί μόνο 1 καλάθι μόνο από την φιλοξενούμενη ομάδα για να έρθει η απάντηση μισό λεπτό αργότερα και το σκορ που κινήθηκε σε χαμηλά επίπεδα  ήταν 2-5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, το αργό τεμέπο κυριάρχησε που βοήθησε την παραγωγικότητα τους  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 7-13

Στο 2ο δεκάλεπτο, η γηπεδούχος χρειάστηκε περίπου 4 λεπτά για να βρεί σκορ το οποίο δεν είχε κάποια επίδραση στη μεταξύ τους διαφορά  και το σκορ ήταν 10-16 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, η επιθετική δυστοκία και από τις 2 πλευρές δυσκόλευε τις ομάδες με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 15-18.

Στο 2ο ημίχρονο, οι παίκτες Mr Healthtech δεν έβρισκαν λύση στην κακή ολοκλήρωση των προσπαθειών τους και δεχόμενοι σερί 5 πόντων είδαν τη σε βάρος τους διαφορά να αυξάνεται μέχρι να ανακάμψουν  και το σκορ ήταν 23-28 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία δέχτηκαν νέο αντίστοιχο σερί αλλά αυτή τη φορά δεν είχαν ανάλογη απάντηση με την περίοδο να κλείνει με σκορ 29-37.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες εμφανίζονταν μουδιασμένοι και στα πρώτα 2 λεπτά είχε επιτευχθεί ένα μόλις τρίποντο από τους παίκτες της The Newtons που έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο και το σκορ ήταν 34-47 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η κούραση ήταν αισθητή και απαγόρευσε την οποιαδήποτε συγκινητική εξέλιξή στον αγώνα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 42-52.