0 - 20

05/12/2017 19:30 Super League A 17/18 40'

Museum BC00000
Novibet000020

Υ.Γ. Μετά από απόφαση του Δ.Σ. το ματς κατοχυρώνεται με 20-0 υπέρ της ομάδας της NOVIBET, λόγω αντικανονικής συμμετοχής του τιμωρημένου αθλητή Ζαχαριάδη Θοδωρή.

Σε ένα όμορφο παιχνίδι το βραδάκι της Τρίτης στο γήπεδο της All Star Arena B, η ομάδα της MUSEUM B.C. κέρδισε με 50-47 την ομάδα της NOVIBET και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Ρωμοσιου είχε 4 ήττες με μικρές διαφορές και παρατάσεις, όμως ήταν η ώρα της να πάρει ένα παιχνίδι στις λεπτομέρειες. Η NOVIBET αντιθέτως μετά το αρχικό 2-0 έχει 3 σερί ήττες και βλέπει την τετράδα να απομακρύνεται!

Πολύ δυνατό πρώτο δεκάλεπτο έκανε η MUSEUM B.C. Με τον Ζάμπουρα να ξεκινάει εντυπωσιακά στην επίθεση (8 πόντοι στο πρώτο δεκάλεπτο)  και τη NOVIBET να έχει έλλειψη ενέργειας και συγκέντρωσης η MUSEUM B.C. πήρε διαφορά μέχρι και 11 πόντους (17-6), με το δεκάλεπτο να λήγει με 17-8!

Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (21-8 + 13) στις αρχές του δεκαλέπτου πριν η NOVIBET βγάλει επιτέλους αντίδραση. Με τον Τσαγκλή να βγάζει τρομερή ενέργεια στο παρκέ (10 πόντους), αλλά και όλους τους παίκτες της NOVIBET να πιέζουν στην άμυνα και να τρέχουν στην επίθεση η διαφορά γρήγορα έπεσε στους 3 (25-22) με το ημίχρονο να κλείνει τελικά στο +5 (27-22).

Με τρίποντο του Αλβέρτου η NOVIBET πήρε το πρώτο της προβάδισμα (27-29) με το παιχνίδι να παίρνει μια άγρια ομορφιά με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνέχεια στο προβάδισμα μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου (30-29, 30-31,32-31,32-33,34-33,34-35,36-35,36-37)! Η NOVIBET κατάφερε να ξεφύγει με 5 πόντους στα μέσα της 4ης περιόδου (39-44) με νέο τρίποντο του Αλβέρτου και καλάθι του Γρίβα. Ωστόσο η MUSEUM B.C. στα τελευταία λεπτά έδειξε χαρακτήρα. Με τους Ζάμπουρα, Ζαχαριάδη και Ρωμοσιό να σκοράρουν έκαναν το σκορ 48-47 με τον Γκύζη να έχει 0/2 βολές 1.17’’ πριν τη λήξη του ματς και τον Γρίβα να αστοχεί σε σουτ 2 πόντων στα 32’’! Ο Ζαχαριάδης με ½ βολές έκανε το 49-47 με το Γρίβα να αστοχεί σε δύσκολο τρίποντο που θα έδινε τη νίκη στην ομάδα του. Ο Δεληγιάννης με ½ έκανε το 50-47, με τον Αλβέρτο να έχει 0/2 στα 2.9’’ και τη MUSEUM B.C. να πανηγυρίζει τη δύσκολη νίκη!

Οι Ζάμπουρας, Ρωμοσιός και Δεληγιάννης οι κορυφαίοι για τους νικητές, οι Τσαγκλής και Αλβέρτος προσπάθησαν περισσότερο για τη NOVIBET.

Διαιτητές : Ζιώγας, Ρηγόπουλος.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Κελεπούρης Δημήτρης  (Παίκτης MUSEUM):

“Πρώτη νίκη, έσπασε το ρόδι, αν και τέλος της χρονιάς, συνήθως σπάει στην αρχή. Δεν έχει σημασία. Παίξαμε με μία καλή ομάδα. Ήταν ωραίο ματς. Είμαστε χαρούμενοι, μετά από 3-4 που χάσαμε κερδίσαμε και εμείς ένα. Κάναμε μια πρόοδο σήμερα. Όλα καλά. “