52 - 26

02/02/2023 22:00 Elite League 22/23 1 40'

Mytilineos713151752
Deloitte669526

Στον αγώνα της 1ης αγωνιστικής μεταξύ της Mytilineos και της Deloitte, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52-26.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man για να περιορίσoυν τις αντίπαλες επιθέσεις. Αυτές φάνηκε πως λειτούργησαν αφού οι φιλοξενούμενοι μέχρι να φτάσουμε στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα ήταν χωρίς σκορ και είχαν δεχτεί μόλις 3. Στη συνέχεια αναγκάστηκαν να πάρουν τάιμ άουτ, το οποίο γενικότερα τους βοήθησε αφού στο τέλος της πρώτης περιόδου βρισκόταν πίσω με 7-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανεβάσουν την απόδοσή τους και να περιορίσουν την αντίπαλη επίθεση και έτσι να αποσπαστούν με 6 πόντους στα μισά της περιόδου (14-8). Στο υπόλοιπο ο ρυθμός του αγώνα έγινε γρήγορος και οι άμυνες πιο σκληρές. Αυτό όμως δεν εμπόδισε τους παίκτες της Mytilineos να βρίσκουν σκοr και να κλείνουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 20-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το σκηνικό παρέμεινε ίδια με τις ομάδες να έχουν χαμηλή παραγωγικότητα κάτι που βοηθούσε τους γηπεδούχους να κρατούν τα ηνία και να βρίσκονται μπροστά με 23-16 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία οι παίκτες της Mytilineos, ανέβασαν τον ρυθμό τους και παίζοντας αποτελεσματικά στην επίθεση κι κλείνοντας τους χώρους για την άμυνά τους, απέκτησαν διψήφια διαφορά κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 35-21.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πρωταγωνιστούν και κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά στους 20 πόντους με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα (42-22). Στα επόμενα λεπτά οι φιλοξενούμενοι παρά την όποια κούραση είχα προσπαθούσαν να αποδώσουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στον αγώνα αλλά οι γηπεδούχοι είχαν αντίθετη άποψη και έτσι έκλεισαν τον αγώνα με νταμπλ σκορ.