49 - 53

17/11/2019 17:00 Super League A 19/20 3 40'

Mytilineos138181049
DHL1111161553

Για την τρίτη αγωνιστική του Α΄ομίλου της Super League η ομάδα της Mytilineos υποδέχθηκε την ομάδα της DHL. Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι, το προβάδισμα άλλαξε πολλές φόρες χέρια αλλά τελικά οι φιλοξενούμενοι έσπασαν το αήττητο της Mytilineos πετυχαίνοντας την πρώτη τους νίκη στη φετινή διοργάνωση με σκόρ 49-53.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και οι δύο ομάδες έπαιξαν άμυνα man to man. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν από νωρίς εκμεταλλευόμενοι την αστοχία της DHL με 6-2. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκόρ 13-11.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι με εξαιρετικές άμυνες του Μπερδεμπέ συνέχισαν να προηγούνται στο πρώτο μισό με σκόρ 19-15. Οι φιλοξενούμενοι που άρχισαν να ανεβάζουν τον ρυθμό τους με τον Αγορόπουλο να μαζεύει τα ριμπάουντ κατάφεραν να ανακάμψουν και με τρίποντο του Βλαχάκη στο τέλος της περιόδου, πήραν προβάδισμα με σκόρ 21-22.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο αγώνας ήταν ντέρμπυ και καμία απο τις 2 ομάδες δεν κατάφερνε να ξεφύγει στο σκόρ. Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στους γηπεδούχους που πήραν προβαδισμα 39-38 στη λήξη με βοήθεια από τους Μοσχόβη, Σταυρόπουλο και Μπερδεμπέ. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκόρ με 4 εύστοχα τρίποντα του Μπουτσικάκη.

Στην τελευταία περίοδο με εξαιρετικό ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι πήραν γρήγορα ξανά προβάδισμα στο σκόρ με 42-47 και μέχρι το τέλος του παιχνιδιού κατάφερναν να βρίσκουν τον δρόμο πρός το καλάθι. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν να ξεκολλήσουν από τους 42 πόντους και δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά παρά μόνο στο τέλος με τρίποντο του Μπερδεμπέ που διαμόρφωσε το τελικό 49-53.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μπερδεμπές με 22 (2) και Σταυρόπουλος με 13 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Βλαχάκης με 22 (1) και Μπουτσικάκης με 12 (4) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Χρηστίδης Η., Χρηστίδης Π.