66 - 42

08/11/2023 20:30 Elite League 23/24 1 40'

Mytilineos1527131166
Suits13713942

Μια εύκολη νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Elite League πέτυχε η ομάδα του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ επί της ομάδας της SUITS με 66-42 με την ομάδα του Κουμαρά να δείχνει από την αρχή πως και φέτος θα είναι πολύ δυνατή και θα πρωταγωνιστήσει. Η ομάδα της SUITS έδειξε καλά στοιχεία, πρέπει όμως να βελτιωθεί και άλλο για να αντιμετωπίσει τις έμπειρες ομάδες του πρωταθλήματος.

Για ένα δεκάλεπτο άντεξε η ομάδα του SUITS. Με τα τρίποντα των Χαρακτινιώτη και Ληξουργιώτη  έμειναν κοντά στο σκορ με τον Τσάπα του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ να πετυχαίνει 4 τρίποντα για το 15-13 του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ ήταν εντυπωσιακός. Η επίθεση του ήταν ασταμάτητη, πέτυχε 27 πόντους, πίεσε στην άμυνα βγάζοντας τη συνήθη έντασή του και με το επιμέρους 27-7 τελείωσε από νωρίς την υπόθεση νίκη.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της SUITS να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά τη νίκη με +24 πόντους.

Ο Τσάπας καλύτερος για τους νικητές με 25 πόντους. Τσούτης και Μπερδεμπές ακολούθησαν. Αναστασίου και Χαρακτινιώτης οι καλύτεροι της SUITS.