33 - 66

24/04/2023 20:30 Commercial Cup 22/23 3 40'

Intralot15144033
Mytilineos2218131366

Στον αγώνα μεταξύ της Intralot και της Mytlineos, οι φιλοξενούμενοι πήραν μια άνετη νίκη με σκορ 33-66.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να αντιμετωπίσoυν τις οργανωμένες επιθέσεις των αντιπάλων τους. Αυτές εκδηλώνονταν με κανονικό ρυθμό αλλά ήταν αρκετά ποιοτικές για να παρακάμπτουν τις αντίπαλες άμυνες. Το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα ήταν 12-15. Στη συνέχεια τα πολλά άστοχα σουτ των παικτών της Intralot λόγω της αμυντικής πίεσης επέτρεψε στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν με διαφορά 7 πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου 15-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και 2 επιθέσεις ήταν αρκετά ποιοτικές και προσέφεραν θέαμα και ένταση στους παρευρισκόμενους. Το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 25-33. Στο υπόλοιπο οι παίκτες της Mytilineos βήμα βήμα ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά καταφέρνοντας να την ανεβάσουν σε διψήφια επίπεδα στο τέλος του ημιχρόνου (29-40).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μέσα από πίεση, τρέξιμο και αιφνιδιασμούς προσπαθούσαν να κατεβάσουν τη διαφορά αλλά η στρατηγική των φιλοξενούμενων με τις γρήγορες πάσες στον ελεύθερο παίκτη άκυρωσαν την προσπάθεια των αντιπάλων τους. Το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 33-46. Στην πορεία με καλή άμυνα και παγίδες οι παίκτες της Mytilineos προκαλούσαν την αντίπαλη αστοχία παίρνοντας έτσι προβάδισμα 20 πόντων (33-53).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι αιφνιδιασμοί που δοκίμασαν οι παίκτες των φιλοξενούμενων σφράγισαν την κυριαρχία τους στον αγώνα αφού οι αντίπαλοί τους σε αυτό το κομμάτι ήταν εντελώς άστοχοι. Στα επόμενα λεπτά του αγώνα με τη διαφορά σε τόσο μεγάλα επίπεδα, η χαλαρότητα στον αγώνα επήλθε με τους παίκτες της Intralot, να μην έχουν άλλα αποθέματα να καταθέσουν στον αγώνα και περιορίστηκαν σε αυτή την ήττα με μεγάλη διαφορά.