70 - 59

08/03/2016 22:00 League C2 15/16 40'

Raging Bulls1724141570
Collectives1814171059

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Navios και των Collectives, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν άλλη μία νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 70 – 59.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι οι Collectives μπήκαν με περισσότερη ενέργεια και με 2 σερί τρίποντα ξεκίνησαν με σκορ 8–0 στα πρώτα 2 λεπτά. Η Navios από την άλλη πλευρά παρουσιάστηκε στατική επιθετικά με κυρίως μακρινά χωρίς ρυθμό σουτ, με τους Collectives να πιέζει για αιφνιδιασμούς και το σκορ να είναι 3–10 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό η Navios αντέδρασε και με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς ισοφάρισε σε 12 – 12, με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 17 – 18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τις δύο ομάδες να έχουν καλά πατήματα, να έχουν διάθεση να τρέξουν σε αιφνιδιασμούς, αλλά με τους γηπεδούχους να περνάνε μπροστά και να παίρνουν προβάδισμα 3 κατοχών, με το σκορ στα πρώτα 4 λεπτά να είναι 25 – 20. Στην πορεία της περιόδου και οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καλό μπάσκετ, να βγάζουν ενέργεια αλλά με την Navios με 3 σερί τρίποντα στο τελευταίο λεπτό να κλείνει το ημίχρονο με σκορ 41 – 32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι δύο ομάδες με διάθεση και καλά ποσοστά, με τις άμυνες όμως να γίνονται πιο physical και τους παίκτες και των δύο ομάδων να δείχνουν μαχητικότητα. Παρόλα αυτά η Navios εξακολούθησε να διατηρεί μια διαφορά 2-3 κατοχών, αλλά οι Collectives να μην την αφήνουν να ξεφύγει περαιτέρω και η περίοδος να κλείνει με σκορ 55 – 49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με την Navios να διατηρεί το προβάδισμα και να ξαναπαίρνει μια διαφορά 8 πόντων στα μισά με το σκορ να είναι 62 – 54. Στα τελευταία 5 λεπτά οι Collectives δεν κατάφεραν να αντιδράσουν, και πάλι με τους γηπεδούχους κυρίως μέσω του Μαρκογιαννάκη Α. να βρίσκουν λύσεις, να διατηρούν μια διαφορά + 10 πόντων και να παίρνουν τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μαρκογιαννάκης Α. με 35 (4) και Κωνσταντάτος Χ. με 15 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καϊάφας Π. με 19 (4) και Τσάμπος Δ. με 11 (1) πόντους αντίστοιχα.