61 - 49

04/02/2016 22:00 League C2 15/16 40'

Raging Bulls1614161561
OTE Cosmote128171249

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της NAVIOS και του Ο.Τ.Ε. Cosmote, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61 – 49.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με διάθεση και ενέργεια στα πρώτα λεπτά με εναλλαγές στο προβάδισμα και το σκορ να είναι 9–8 στα μισά της περιόδου με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κυρίως σε αιφνιδιασμούς. Στο δεύτερο μισό της περιόδου ο γρήγορος ρυθμός άρχισε να ευνοεί τους γηπεδούχους οι οποίοι πήραν ένα προβάδισμα 6 πόντων με τους φιλοξενούμενους όμως να αντιδρούν να ασκούν πειστική άμυνα και να κλείνουν την περίοδο με σκορ 16 – 12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Navios με πολύ μεγαλύτερη ενέργεια και διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς πήρε μια διαφορά 10 πόντων στα πρώτα τέσσερα λεπτά με τον Ο.Τ.Ε. έχει σοβαρό πρόβλημα απέναντι στη ζώνη. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με την Navios να βγάζει άμυνες, να πιέζει συνεχώς για αιφνιδιασμούς και τον Ο.Τ.Ε. να βελτιώνει τις επιλογές του μπροστά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 30 – 20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι με full press και περισσότερη ενέργεια έβγαλαν τους γηπεδούχους από τον ρυθμό τους και μείωσαν σε 6 πόντους στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνεχίστηκε σε γρήγορο τέμπο με την Navios να δυσκολεύεται να κατεβάσει την μπάλα και να οδηγείται σε λάθη καθώς και σε βιαστικές επιλογές από το press των αντιπάλων, οι οποίοι παρότι μείωσαν σε 5 πόντους, συνέχισαν να έχουν πρόβλημα στις οργανωμένες επιθέσεις και να σκοράρει μόνο με αιφνιδιασμούς, ενώ η Navios βρίσκοντας λύσεις από την γραμμή των 3 πόντων κυρίως από τον Γεραπετρίτης Γ. με αποτέλεσμα η περίοδος να κλείσει με σκορ 46 – 37.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ο.Τ.Ε. και πάλι με full press, έβγαλε άμυνες, έτρεξε σε αιφνιδιασμούς και μείωσε σε εφτά πόντους αλλά σιγά-σιγά οι παίκτες της Navios άρχισαν να προσαρμόζονται στο press, να το σπάνε κάτι που σε συνδυασμό με το γεγονός ότι οι παίκτες του Ο.Τ.Ε. άρχισαν να δείχνουν σημάδια κόπωσης, είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να μείνει στους +10 πόντους και οι γηπεδούχοι να πάρουν την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γιαννόπουλος Γ. με 16 και Γεραπετρίτης Γ. με 15 (5), ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Βιδάλης Γ. 11 (1) και Λεμονιάς Ε. με 8 πόντους.