42 - 36

26/11/2023 20:00 Shipping League B 23/24 3 40'

Navios8891742
Starbulk15641136

Στον Αγώνα της 3ης Αγωνιστικής μεταξύ της ομάδας NAVIOS και της ομάδας STAR BULK οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 42-36.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά με τον ίδιο ρυθμό. Η δεύτερη ομάδα έπαιζε με κλειστή άμυνα και η δευτερη ομάδα είχε πολλές αστοχίες όμως και οι δυο ομάδες κατάφεραν να είναι 5-5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια η δεύτερη ομάδα συνέχισε πιο δυναμικά , είχε πιο αποτελεσματικές φάσεις και κατάφερε να κλείσει την περίοδο με σκορ 8-15.

Στο 2ο Δεκάλεπτο η πρώτη ομάδα μπήκε πιο αποασιστική , ανέβασε ρυθμούς και βελτίωσε την άμυνά της καθώς η δεύτερη ομάδα έκανε πολλά φάουλ σε αυτήν την περίοδο και το σκορ ήταν 14-17 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρ’όλο που η ομάδα NAVIOS μείωσε , η ομάδα STAR BULK είχε κάποιες αστοχίες όμως κατάφερε να κρατήσει την διαφορά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 16-21.

Στο 3ο Δεκάλεπτο η πρώτη ομάδα μπήκε δυναμικά και με οργανωμένες επιθέσεις καταφερε να φτάσει την αντιπαλη ομάδα. Από την άλλη η δεύτερη ομάδα εξακολουθούσε στις γρήγορες επιθέσεις και με αιφνιδιασμούς κρατούσε το σκορ υπερ της το οποιο ήταν 20-23 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία τα πράγματα άλλαξαν καθώς η πρώτη ομάδα κατάφερε να μειώσει και να είναι στο ίδιο σημείο με την αντίπαλη ομάδα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 25-25.

Στο 4ο Δεκάλεπτο τα πράγματα και το τέμπο του αγώνα έγινε πιο βιαστικό καθώς και οι δύο ομάδες έκανα πολλά λαθη και φαουλ όμως το σκορ κρατήθηκε σταθερό και δεν ξέφυγε καμία ομάδα με 28-29 ,5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα η δευτερη ομάδα έδειξε την δυναμική της όμως δεν ήταν αρκετή διότι η αντίπαλη ομάδα έδειξε την μαχητικότητα της και ανέτρεψε όλο το παιχνίδι υπερ της με την περίοδο να κλείνει με σκορ 42-36 .

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν ο Ηλιάδης Βασίλειος ο οποιος σημείωσε 26 πόντους και 5 ριμπάουντ , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ζήλειας Οδυσσέας ο οποίος σημείωσε 9 πόντους και8 ριμπάουντ.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της ομάδας STAR BULK να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της ομάδας NAVIOS να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την νίκη.