21/12/2023 21:30 Shipping League C 23/24 7 40'

Neptune Group1113140846
Hempel1416161561

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Στον Αγώνα της 7ης  Αγωνιστικής μεταξύ της NEPTUNE GROUP  και της HEMPEL  οι δεύτεροι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 46-61.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με man to man άμυνα. Η δεύτερη ομάδα φάνηκε να ήταν πιο αθλητική , αλλά όπως φάνηκε το παιχνίδι είχε αρκετά δυνατό τέμπο καθώς το σκορ ήταν 7-6 από τα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες καθώς δεν μπορούσαν να βάλουν καλάθι καθώς φαίνεται από το σκορ με την περίοδο να κλείνει 11-14 με μια μικρή διαφορά για την δεύτερη ομάδα.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν πιο δυναμικά στο παιχνίδι. Η ομάδα της HEMPEL ανέβασε και άλλο την διαφορά με πρωταγωνιστή τον Νικολάου Ευθύμιο ο οποίος έκανε συνεχόμενα καλάθια με διεισδύσεις. Όμως η ομάδα της NEPTUNE GROUP δεν τα παράτησε και έφεραν το παιχνίδι στα ισια (20-20) στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου η δεύτερη ομάδα δυνάμωσε όλο και περισσότερο και κατάφερε να προηγηθεί με σκορ 24-30 στην λήξη του ημιχρόνου.

Στο 3ο Δεκάλεπτο η ομάδα της HEMPEL ανέβασαν και άλλο την διαφορά με τους Κωνσταντινάκο Δημήτρη και τον Νικολάου Ευθύμιο να κρατούν την διαφορά με ατομικές τους ενέργειες με την περίοδο να κλείνει με σκορ 38-46.

Στο 4ο Δεκάλεπτο η ομάδα της NEPTUN GROUP προσπάθησε να μειώσει όμως δεν της άφησαν πολλά περιθώρια καθώς οι δύο παίκτες της δεύτερης ομάδας είχαν ανεβάσει την διαφορά και έτσι το παιχνίδι έκλεισε με σκορ 46-61.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γαζής Αντώνιος και ο Πανώριος Μιχαήλ με 15 πόντους ο καθένας αλλά και 3 και 21 ριμπάουντ , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Νικολάου Ευθύμιος (22 πόντους και 11 ριμπάουντ ) και ο Κωνσταντινάκος Δημήτρης (16πόντους και 10 ριμπάουντ).

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της NEPTUNE GROUP να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της HEMPEL να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την Νίκη.