54 - 62

03/02/2016 21:30 League A 15/16 40'

Nestle1911131154
Eurobank1614201262

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Nestlé και της Eurobank, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54 – 62.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με συγκέντρωση και καλές τελικές επιλογές στα πρώτα λεπτά, με το παιχνίδι να έχει καλό ρυθμό στα πρώτα 4 λεπτά και το σκορ να είναι 9–7. Κάπου εκεί η Eurobank άρχισε να ασκεί περιστασιακό press στο μισό με παγίδες, έβγαλε άμυνες της μετέτρεψε σε αιφνιδιασμούς αλλά η Nestle παίζοντας καλή άμυνα και με διαδοχικά τρίποντα στο τελευταίο δίλεπτο κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα δύο κατόχων με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 19 – 16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με πολύ καλές άμυνες αλλά με την Nestle να δείχνει μεγαλύτερη συγκέντρωση στις οργανωμένες επιθέσεις, να έχει καλύτερες τελικές επιλογές και τη Eurobank να συνεχίζει να μην έχει ρυθμό επιθετικά, με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 26 – 21. Στο υπόλοιπο της περιόδου και οι δύο ομάδες συνέχισαν να επιλέγουν οργανωμένες επιθέσεις αλλά με χαμηλά ποσοστά και με τους παίκτες της Nestle να συνεχίζουν να δείχνουν μεγαλύτερη μαχητικότητα αλλά τη Eurobank να περνάει μπροστά στο τελευταίο λεπτό με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 30 – 30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο, με καλές άμυνες αλλά με τη Eurobank να συνεχίζει να σημαδεύει τους ψηλούς της και κυρίως στον Χεργκελετζή Χ., να βρίσκει συστηματική παραγωγή και να τρέχει σε αιφνιδιασμούς σε κάθε ευκαιρία. Η Nestle από την πλευρά συνέχισε να έχει καλό spacing και κυκλοφορία της μπάλας και να ψάχνει τη σωστή επιλογή αλλά παρόλα αυτά οι αντίπαλοι πήραν προβάδισμα 2 κατόχων, με το σκορ να είναι 38 – 44, 3:00” πριν το τέλος περιόδου. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ελέγχουν το τέμπο του παιχνιδιού και με διαδοχικές άμυνες και καλή εκτέλεση των συστημάτων τους στο σετ ανέβασαν τη διαφορά στους 9 με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 43 – 50.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με το καλημέρα η Eurobank πήρε μια διαφορά 10 πόντων με τις δύο ομάδες να συνεχίσουν να βγάζουν ενέργεια αμυντικά αλλά να έχουν χαμηλά ποσοστά στα πρώτα 4 λεπτά με το παιχνίδι όμως σιγά-σιγά να παίρνει γρήγορο τέμπο και τις δύο ομάδες να βγάζουν άμυνες και να πιέζουν για συνδυασμούς με την Nestle να επωφελείται και να μειώνει σε 48 – 54 στα μισά της περιόδου. Σε τελευταία πέντε λεπτά παρότι οι γηπεδούχοι έδειξαν μαχητικότητα και καθαρό μυαλό, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν την εμπειρία τους, πήγαν το παιχνίδι σε οργανωμένες επιθέσεις, διατήρησαν μια διαφορά 1–2 κατόχων και πήραν τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Χανιόγλου Δ. με 16 (4) και Τζαφέρης Δ. με 14 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Χερκελετζής Χ. με 21 και Μπιλικαίδης Β. με 19 (3) πόντους αντίστοιχα.