27/04/2017 20:00 League C6 16/17 40'

Novibet1923171877
IRI111281445

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στον Αγώνα μεταξύ της NOVIBET και της IRI και οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με 5 μόλις παίκτες, αλλά οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν μία καθαρή νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 77 – 45.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια και καλό ρυθμό, πίεσαν για αιφνιδιασμούς, οι άμυνες ήταν καθαρές και το σκορ 9 – 8 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε πιο αργό ρυθμό και είχε περισσότερες οργανωμένες επιθέσεις, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερο και καλό μπάσκετ, αλλά οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 3 κατοχών και η περίοδος έκλεισε με σκορ 19 – 11.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα ο Τζαννής Θ. της Novibet πήρε φωτιά από την γραμμή των 3 πόντων και με 4 σερί τρίποντα έδωσε προβάδισμα 15+ πόντων στην ομάδα του, με το παιχνίδι να ξαναπαίρνει γρήγορο ρυθμό, κάτι που ευνόησε τους γηπεδούχους, τους παίκτες της IRI να μην μπορούν να ακολουθήσουν το γρήγορο τέμπο και να προτιμούν οργανωμένες επιθέσεις ψάχνοντας όμως τις σωστές τελικές επιλογές αλλά το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 42 – 23.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της IRI να συνεχίζουν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα αλλά παράλληλα παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης, τους παίκτες της Novibet να συνεχίζουν να ελέγχουν το τέμπο του αγώνα καθώς και μια διαφορά ασφαλείας, παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γρίβας Ι. με 24 και Τσαγκλής Γ. με 12, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Αγγέλης Γ. με 17 και Χαραλαμπόπουλος Α. με 12 πόντους αντίστοιχα.