71 - 64

09/11/2016 22:00 League C4 16/17 40'

Novibet1721171671
Raging Bulls221971664

Σε έναν αγώνα μεταξύ της NOVIBET και των RANGING BULLS, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη, με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 71 – 64.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2– 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με καλό ρυθμό, έχοντας καλές τελικές επιλογές και ποσοστά και μένοντας κοντά στο σκορ το οποίο στα μισά της περιόδου ήταν 12 – 8. Στην πορεία οι άμυνες των δύο ομάδων δυνάμωσαν, τα ποσοστά έπεσαν, με τους Raging Bulls όμως να κάνουν ένα mini run στο τελευταίο λεπτό με αιχμή τον Κολλέρη Δ. και η περίοδος να κλείνει με σκορ 17 – 22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με σαφώς μεγαλύτερη ενέργεια αμυντικά, με αποτέλεσμα να βγάλουν διαδοχικές άμυνες, να τις μετατρέπουν σε αιφνιδιασμούς και να παίρνουν προβάδισμα 10 πόντων με τον Κολλέρη Δ. να είναι πανταχού παρόν, την Novibet να βασίζεται σχεδόν αποκλειστικά σε προσωπικές ενέργειες και να είναι στατική, με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 29 – 37. Στο υπόλοιπο της περιόδου η Novibet άρχισε σιγά-σιγά και αυτή να πιέζει για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ, βρίσκοντας εύκολα καλάθια, με τους αντιπάλους της να αντιμετωπίζουν προβλήματα επιθετικά και το ημίχρονο τελικά να κλείνει με σκορ 38 – 41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν το run και με το καλημέρα πέρασαν μπροστά στο σκορ, με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν συστηματικές λύσεις επιθετικά, αλλά να παίζουν καλές και δυνατές άμυνες , με το σκορ να είναι 46 – 44 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά η Novibet έδειξε πως έχει πιο καθαρό μυαλό, κυριάρχησε στα ριμπάουντ κυρίως μέσω των Κατσιώρη Κ. και Καλογιάννη Μ., πήρε προβάδισμα 6 πόντων, τους Raging Bulls να παίζουν χωρίς ρυθμό και η περίοδος να κλείνει με σκορ 55 – 48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο για άλλη μια φορά οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, σημαδεύοντας τους ψηλούς τους και βγάζοντας διαδοχικές άμυνες πήραν προβάδισμα 10+ πόντων στα πρώτα 2 λεπτά, με τους αντιπάλους τους να συνεχίζουν να μην έχουν ρυθμό, να βασίζονται υπερβολικά σε προσωπικές ενέργειες και να βλέπουν την διαφορά να μην πέφτει κάτω από 3 κατοχές μέχρι το τελευταίο δίλεπτο. Στα τελευταία δύο λεπτά οι παίκτες των Raging Bulls έδειξαν μαχητικότητα, κατάφεραν να μειώσουν σε 5 πόντους, κάτι όμως που δεν άλλαξε την εξέλιξη του αγώνα με την ομάδα της Novibet να παίρνει τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γρίβας Γ. με 20 και Τζανής Θ. με 16 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κολλέρης Δ. με 21 και Γιαννόπουλος Γ. με 18 πόντους αντίστοιχα.