Novibet1311121450
Unify141782059

Εκπαιδευτηρία Πλάτωνα
El. Venizelou 3, Glika Nera 153 54, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Novibet και της Unify, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 50 – 59.

Στο πρώτο δεκάλεπτο Novibet μπήκε με περισσότερη ενέργεια στα αγωνιστικό χώρο στα πρώτα λεπτά και πήρε μια διαφορά δύο κατόχων. Η Unify αντέδρασε γρήγορα και με καλές άμυνες και με περισσότερη συγκέντρωση επιθετικά, ισοφάρισε και στο δεύτερο μισό της περιόδου κατάφερε και πήρε το προβάδισμα. Και οι δύο ομάδες βάσισαν τις επιθέσεις τους σε προσπάθειες ζωγραφιστό με το παιχνίδι να είναι κυρίως σετ, οι γηπεδούχοι γύρισαν την άμυνα σε ζώνη 3-2 και η περίοδος έκλεισε με σκορ 13-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι κινήθηκε στο ίδιο τέμπο, με την Novibet να βασίζεται κυρίως σε picks στην μπάλα, ενώ η Unify με κυκλοφορία της μπάλας προσπάθησε να βρει τις ελεύθερες επιλογές και πίεσε για αιφνιδιασμούς σε κάθε ευκαιρία. Το αποτέλεσμα ήταν οι φιλοξενούμενοι να πάρουν μια διαφορά δύο κατόχων στα πρώτα λεπτά με σκορ 19-25. Η Novibet κόλλησε στο set και χωρίς να παίζει καλή άμυνα και να βγάζει ενέργεια στα ριμπάουντ είδε τη διαφορά να διατηρείται σε 2-3 κατοχές και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 24-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Novibet ξεκίνησε με κλειστή άμυνα ζώνης 2-3, ενώ έβγαλε περισσότερη ενέργεια αμυντικά και βελτίωσε αισθητά τις επιλογές της, με αποτέλεσμα να μειώσει σε τέσσερις πόντους στα πρώτα λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι έχοντας κολλήσει επιθετικά στα πρώτη λεπτά κατάφεραν και διατήρησαν το προβάδισμα λόγω της καλής τους άμυνας. Το παιχνίδι ήταν κυρίως σετ με χαμηλά ποσοστά και από τις δύο ομάδες ενώ στο δεύτερο μισό η Novibet βελτιώνοντας την κυκλοφορία της μπάλας κατάφερε και μείωσε σε έναν πόντο τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, ενώ ισοφάρισε τρία λεπτά πριν το τέλος! Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και κατάφεραν τα τελευταία λεπτά να ξαναπάρουν το προβάδισμα και να κλείσουν την περίοδο με σκορ 36-39.

Στη τελευταία περίοδο το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με κλειστές άμυνες, με τις δύο ομάδες να σημαδεύουν το ζωγραφιστό και να έχουν χαμηλά ποσοστά. Παρόλα αυτά η Unify διατήρησε στο πρώτο μισό μια μικρή διαφορά λόγω του καλύτερου spacing και κυκλοφορίας μπάλας, σε αντίθεση με την Novibet που βασίστηκε κυρίως σε drives και προσωπικές ενέργειες του Τζαννή Θ. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνεχίστηκε χωρίς να αλλάξει ουσιαστικά κάτι με τους φιλοξενούμενος να είναι πιο συγκεντρωμένοι επιθετικά να ξέρουν τι θέλουν και να παίρνουν τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τζαννής Θ. με 20 και Γρίβας I. Με 9 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μπλιθικιώτης Α. με 26 και Χουλιαρόπουλος Ι. με 22 πόντους αντίστοιχα.