66 - 60

22/12/2018 17:00 Commercial League A 18/19 8 40'

Ogilvy1712221566
Cosmote e-Value139182060

Στον Αγώνα της 8ης Αγωνιστικής μεταξύ της OGILVY και της Cosmote e-Value, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66 – 60.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 3 – 2 ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές και χωρίς σκορ στα πρώτα 2 λεπτά, αλλά στην συνέχεια λύθηκαν και με πρωταγωνιστή τον Διακρούση Γ. η OGILVY πήρε προβάδισμα και το σκορ ήταν 10 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά η E-VALUE με run 0 – 5 πέρασε μπροστά, με το τέμπο να είναι αργό, οι άμυνες ήταν καθαρές, τα ποσοστά ανέβηκαν στα τελευταία 3′, οι δύο αντίπαλοι έμειναν κοντά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 17 – 13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε αισθητά, η OGILVY ευνοήθηκε από αυτό και ανέβασε την διαφορά σε 9 πόντους, με τους φιλοξενούμενους να χαρακτηρίζονται από βιαστικές τελικές επιλογές και μένοντας χωρίς καλάθι για 3′ είδαν το σκορ να είναι 22 – 13 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία της περιόδου οι γηπεδούχοι και πάλι επέβαλαν γρήγορο παιχνίδι και έχοντας καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας ανέβασε το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα αλλά η E-VALUE αντέδρασε στα τελευταία λεπτά, μείωσε και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 29 – 22.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο τέμπο και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της OGILVY να παίρνουν από νωρίς στην 3η περίοδο διαφορά 10+ πόντων και συνεχίζοντας να κυριαρχούν στο παρκέ και να παίζουν καλύτερο μπάσκετ ανέβασαν την διαφορά σε 19 πόντους με 5′ για λήξη. Κάπου εκεί παρόλα αυτά οι παίκτες της E-VALUE ξύπνησαν και δείχνοντας μεγάλη μαχητικότητα δεν άφησαν το παιχνίδι, άσκησαν press με παγίδες και με διαδοχικές άμυνες, κλεψίματα και καλάθια (με πρωταγωνιστή τον Καρρά Χ.) σε αιφνιδιασμούς έκαναν ένα εντυπωσιακό run 0 – 10, μείωσαν σε μονοψήφια επίπεδα, οι αντίπαλοι τους έχασαν τελείως το καθαρό μυαλό και είδαν το run να συνεχίζεται με το σκορ να διαμορφώνεται σε 61 – 53 με 2′ και 65 – 59 με 50” για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι κατάφεραν με καλή άμυνα να διατηρήσουν το προβάδισμα και να πάρουν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κουσούλης Δ. με 19 (4) και Διακρούσης Γ. με 19, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καρράς Χ. με 16 (1) και Σαραντόπουλος Χ. με 14 (3) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ζιώγας, Καλογριάς