05/04/2019 21:10 Commercial League A 18/19 16 40'

Team1234OTT
Ogilvy251716211493
Chronotechnica Dinosaurs211616261594

Στον Αγώνα της 16ης Αγωνιστικής μεταξύ της OGILVY και των DINOSAURS B.C., οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 93 – 94.

Στο 1ο Δεκάλεπτοι οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι οι DINOSAURS μπήκαν πιο δυνατά, πίεσαν το τέμπο με γρήγορες επιθέσεις και αιφνιδιασμούς και ξεκίνησαν με run 0 – 7 αλλά η OGILVY απάντησε με δικό της σερί 8 -0 και το σκορ έγινε 8 – 13 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου το παιχνίδι σε πολύ γρήγορο ρυθμό αλλά οι παίκτες και από τις δύο πλευρές είχαν πολύ καλή παραγωγή και ποσοστά, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν ένα προβάδισμα 2 κατοχών έως τα τελευταία 2 λεπτά όπου οι αντίπαλοι τους με run 7 -0 κατάφεραν και πέρασαν μπροστά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 25 – 21.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ανταγωνιστικό και δυνατό μπάσκετ, είχαν και πάλι πολύ καλή παραγωγή, αλλά παράλληλα οι άμυνες έγιναν όλο και πιο physical με πολλά φάουλ, τους παίκτες της OGILVY να διατηρούν ένα σταθερό προβάδισμα 1 – 2 κατοχών και το σκορ να διαμορφώνεται σε 42 – 37 στο τέλος του ημιχρόνου και σε 58 – 53 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με μία ακόμα assist του Καραμάνη Ν. (ο οποίος είχε 9 συνολικά στο παιχνίδι) πήραν διαφορά 9 πόντων, με τους αντιπάλους τους να χαρακτηρίζονται από βιαστικές επιθέσεις και το σκορ διαμορφώθηκε σε 69 – 61 με 5 λεπτά για λήξη. Στην συνέχεια η OGILVY συνέχισε το σερί της, διεύρυνε την διαφορά σε 12 πόντους και έδειξε να έχει τον έλεγχο του αγώνα αλλά κάπου εκεί οι DINOSAURS με run 0 – 6 μείωσαν σε 5 πόντους με 2′ για λήξη, αμέσως μετά με τρίποντο του Μποτοζή Μ. μείωσαν σε 74 – 72 με 1:20”, οι δύο ομάδες neck and neck, η OGILVY έμεινε με 4 παίκτες και το σκορ διαμορφώθηκε σε 79 – 76 με 40” και 79 – 77 με 20” για λήξη και κατοχή για DINOSAURS στην οποία ο Φλίγκος Β. με εύστοχο δίποντο κατάφερε να ισοφαρίσει και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στον extra χρόνο του αγώνα οι άμυνες και πάλι πολύ physical, ο ρυθμός πολύ γρήγορος, οι γηπεδούχοι είδαν έναν ακόμα παίκτη να κάθεται στον πάγκο με 5 φάουλ αλλά παρότι έμειναν με 3 παίκτες κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα, με το σκορ να είναι 90 – 88 με 54” και 92 – 89 με 42” όπου ο Μποτοζής Μ. με τρίποντο ισοφάρισε, το παιχνίδι για γερά νεύρα, οι γηπεδούχοι έμειναν με 2 παίκτες και τελικά οι DINOSAURS και πάλι με καλάθι του Μποτοζή Μ. καράφεραν να πάρουν το προβάδισμα το οποίο και διατήρησαν έως το τέλος παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Ζώρης, Κολοκύθας