26/02/2019 19:45 Commercial League A 18/19 15 40'

Ogilvy13191416365
FrieslandCampina1319151566

Κλειστό Γυμναστήριο Πεντέλης
Pallini 153 49, Greece

Στον Αγώνα της 15ης Αγωνιστικής μεταξύ της OGILVY και της FRIESLANDCAMPINA, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 65 – 66.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο προτίμησαν αργό τέμπο και σετ επιθέσεις και παράλληλα έμειναν κοντά παίζοντας ομαδικό μπάσκετ, με το σκορ να είναι 8 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου η OGILVY με τρίποντο του Κουσούλη Δ. πήρε προβάδισμα 2 κατοχών και συνέχισε να έχει παραγωγή από assist αλλά και οι αντίπαλοι της βρήκαν παραγωγή από 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ, με αποτέλεσμα η περίοδος να κλείσει με σκορ 13 – 13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, με τους γηπεδούχους να μένουν χωρίς καλάθι για 3 λεπτά, τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύονται κάνοντας run 0 – 7 αλλά στην πορεία η OGILVY αντέδρασε με δικό της σερί 6 – 0 και το σκορ έγινε 19 – 22 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου ο ρυθμός του αγώνα άνοιξε, οι δύο ομάδες άρχισαν να τρέχουν, ο Παζαράς Α. με πολυπρόσωπη συμβολή με assist και ριμπάουντ βοήθησε την ομάδα του να μείνει κοντά, η FRIESLANDCAMPINA είχε και αυτή πολυπρόσωπη επιθετική παραγωγή και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 32 – 32.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ορθολογικό, καλό και ανταγωνιστικό μπάσκετ, ενώ παράλληλα παρέμειναν κοντά και εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα στην 3η περίοδο αλλά χωρίς καμμία να καταφέρει να πάρει διαφορά άνω της μίας κατοχής και το σκορ διαμορφώιθηκε σε 46 – 47 στο τέλος της περιόδου. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έδειξαν μεγάλη διάθεση και μαχητικότητα ενώ παράλληλα πήγαν κυριολεκτικά neck and neck και το σκορ διαμορφώθηκε σε 53 – 54 με 5′ για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά παρόλα αυτά οι παίκτες και από τις δύο πλευρές διατήρησαν καθαρό μυαλό και δυνάμεις στα πόδια τους έχοντας έως το τέλος της κανονικής διάρκειας πολύ καλή παραγωγή και ποσοστά, αλλά παρόλα αυτά παρότι και οι δύο είχαν ευκαιρίες να πάρουν την νίκη δεν τα κατάφεραν με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην Παράταση.

Στον extra χρόνο του παιχνιδιού οι άμυνες κυριολεκτικά κυριάρχησαν, οι παίκτες παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης και τα ποσοστά έπεσαν, αλλά τελικά η ομάδα της FRIESLANDCAMPINA ευνοήθηκε από αυτό και στις λεπτομέρειες κατάφερε να πάρει την Νίκη σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες.

Διαιτητές: Ζιώγας, Μπουλιέμης