53 - 38

22/01/2019 21:30 Commercial League A 18/19 10 40'

Ogilvy148151653
Grant Thornton14761138

Στον Αγώνα της 10ης Αγωνιστικής μεταξύ της OGILVY και της GRANT THORNTON, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53 – 38.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή κλειστό παιχνίδι και σετ επιθέσεις, με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν παραγωγή στα πρώτα 3 λεπτά, τα ποσοστά ήταν χαμηλά και το σκορ 5 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου με 2 σερί τρίποντα των Τρουντ Σ. και Κουσούλη Δ. η OGILVY πήρε προβάδισμα 2 κατοχών αλλά η GRANT THORNTON αντέδρασε άμεσα και με 2 τρίποντα και 8 σερί πόντους του Σταθόπουλου Β. πέρασε μπροστά και η περιοδος έκλεισε τελικά με σκορ 14 – 14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες και κυριάρχησαν, με τους παίκτες και από τις δύο πλευρές να έχουν καλή κυκλοφορία της μπάλας και να βρίσκουν σωστές επιλογές αλλά είχαν άστοχα τελειώματα και το σκορ διαμορφώθηκε σε 20 – 17 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία τα ποσσοτά και πάλι χαμηλά, οι άμυνες και πάλι καλές, οι πάικτες νευρικοί επιθετικά αλλά οι δύο αντίπαλοι παρέμειναν κοντά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 22 – 21.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες της GRANT THORNTON να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να βρουν επιθετικό ρυθμό και να κερδίσουν το επιμέρους σκορ καμμίας περιόδου και τους παίκτες της OGILVY να γυρνάνε σε άμυνα ζώνης, να βρίσκουν πατήματα και με πολυπρόσωπη επιθετική παραγωγή να παίρνουν από νωρίς στην 3η περίοδο μια διψήφια διαφορά, ενώ στην πορεία κυριάρχησαν στο παρκέ και διατηρώντας τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Διακρούσης Γ. με 17 και Παζαράς Α. με 10, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σταθόπουλος Β. με 15 (3) και Ατσαλάκης Κ. με 10 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Γρίβα, Μπουλινάκης