66 - 53

04/03/2019 22:10 Commercial League A 18/19 14 40'

Ogilvy1317191766
Intersport102315553

Στον Αγώνα της 14ης Αγωνιστικής μεταξύ της OGILVY και της INTERSPORT, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66 – 53.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο προτίμησαν αργό τέμπο και σετ επιθέσεις, αλλά οι γηπεδούχοι μπήκαν σαφώς με καλύτερα πατήματα ξεκινώντας με run 9 – 0 έχοντας καλή και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας, με αποτέλεσμα τα βρίσκουν τα ελεύθερα σουτ, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι είδαν το σκορ να είναι 9 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου η OGILVY κόλλησε και αυτή επιθετικά αλλά συνέχισε να παίζει πολύ κλειστή ζώνη, με την INTERSPORT να μην έχει ευστοχήσει σε κανένα μακρινό σουτ αλλά στα τελευταία 2 λεπτά κατάφερε κυρίως με βολές του Μπέλλου Κ. να κλείσει την περίοδο με σκορ 13 – 10.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, με τους φιλοξενούμενους όμως να ευστοχούν σε 2 σερί τρίποντα και με πρωταγωνιστή τον Κορωνάκο Π. πέρασαν και μπροστά, με την παραγωγή να είναι πολύ καλή και από τις δύο πλευρές και με τρίποντο του Πατάγια Β. το σκορ έγινε 23 – 27 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου επικράτησε πολύ πιο γρήγορο παιχνίδι, με τους δύο αντιπάλους να πάνε neck and neck, να μένουν σε απόσταση μίας κατοχής και να βλέπουν το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 30 – 33.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ορθολογικό, καλό και ανταγωνιστικό μπάσκετ, με την ομάδα της INTERSPORT να συνεχίζει να βρίσκει λύσεις από την γραμμή των 3 πόντων και στην 3η περίοδο πήρε διψήφια διαφορά στα πρώτα 3 λεπτά αλλά κάπου εκεί η OGILVY αντέδρασε και με δικό της εντυπωσιακό run 14 – 2 πέρασε μπροστά, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 49 – 48 στο τέλος της περιόδου. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο η OGILVY συνέχισε το σερί και με 2 μεγάλα τρίποντα του Κουσούλη Δ. πήρε διαφορά 7 πόντων, με το σκορ να είναι 62 – 51 με 3′ για λήξη, τους παίκτες της INTERSPORT να μην καταφέρνουν να αντιδράσουν με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να διατηρήσουν μία διαφορά ασφαλείας και να πάρουν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Λαζαρίδης, Μπούκας