79 - 83

02/04/2019 20:10 Commercial League A 18/19 18 40'

Ogilvy1920142679
Raging Bulls1521212683

Στον Αγώνα της 18ης Αγωνιστικής μεταξύ της OGILVY και των RAGING BULLS, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 79 – 83.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν οργανωμένες και μεγάλες επιθέσεις στα πρώτα 2 λεπτά και είχαν χαμηλά ποσοστά, αλλά στην συνέχεια έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς και οι παίκτες λύθηκαν, με το σκορ να είναι 11 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες και από τις δύο πλευρές ζεστάθηκαν και βρήκαν ρυθμό, οι δύο ομάδες βελτίωσαν τα ποσοστά τους, όμως η OGILVY ευνοήθηκε ελαφρώς από το πιο γρήγορο τέμπο και το σκορ έγινε 19 – 15 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι δύο αντίπαλοι αντάλλαξαν εύστοχα σουτ 3 πόντων, με τις επιθέσεις να παραμένουν γρήγορες αλλά τους γηπεδούχους να έχουν καλύτερη παραγωγή από assist και με τρίποντο του Παζαρά Α. το σκορ έγινε 25 – 21 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία της περιόδου παρόλα αυτά οι BULLS με την είσοδο του Κολλέρη Δ. βελτιώσαν αισθητά την κυκλοφορία της μπάλας, έλεγξαν τα ριμπάουντ και με run 0 – 8 πέρασαν μπροστά αλλά οι αντίπαλοι τους με 2 σερί μεγάλα τρίποντα του Κουσούλη Δ. στο τελευταίο λεπτό έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 39 – 36.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες είχαν πολύ καλή παραγωγή, συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και ανταγωνιστικό μπάσκετ, με τους παίκτες της OGILVY να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, παρότι έχασαν από νωρίς το προβάδισμα  και δεν κατάφεραν να κερδίσουν το επιμέρους καμμίας από τις δύο τελευταίες περιόδους έμειναν κοντά και κατάφεραν να μειώσουν σε 2 πόντους (και είχαν την τελευταία κατοχή δικιά τους στην οποία όμως δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν) και τους παίκτες των BULLS να επιβάλλουν το παιχνίδι τους από την αρχή της 3ης περιόδου (παίρνοντας διαφορά 10 πόντων), με πιο ομαδικό και συγκεντρωμένο μπάσκετ διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά 2+ κατοχών στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου και πήραν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Τεφτίκης Σ., Παπαχρήστου Δ.