69 - 67

12/04/2019 21:10 Commercial League A 18/19 13 40'

Ogilvy1612162569
Thalpis Hellas1511241767

Στον Αγώνα της 13ης Αγωνιστικής μεταξύ της OGILVY και της THALPIS HELLAS, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 69 – 67.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι η OGILVY επέλεξε σετ επιθέσεις και αργό τέμπο σε αντίθεση με τους αντιπάλους της οι οποίοι πίεσαν για αιφνιδιασμούς, με την παραγωγή να είναι σχετικά χαμηλή και το σκορ 4 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες και από τις δύο πλευρές λύθηκαν επιθετικά, η OGILVY πήρε φωτιά με 3 τρίποντα αλλά και η THALPIS με αιχμή τον Σιδέρη Χ. βρήκε λύσεις, με την περίοδο να κλέινει με σκορ 16 – 15.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ελεύθερο, καθαρό και ανταγωνιστικό μπάσκετ, ενώ παράλληλα είχαν εξαιρετική επιθετική παραγωγή, πήγαν κυριολεκτικά neck and neck και εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 28 – 26 στο τέλος του ημιχρόνου και σε 44 – 50 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες σε άμυνες man, οι επιθέσεις έγιναν πιο αργές, κάτι που σαφώς ευνόησε τους γηπεδούχους αλλά η THALPIS διατήρησε προβάδισμα βραχείας κεφαλής και το σκορ ήταν 54 – 56 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά παρόλα αυτά με τρίποντο του Παζαρά Α. και συνολικό run 8 – 2 η OGILVY πήρε προβάδισμα 2 κατοχών, με τους αντιπάλους της να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα έως το τέλος και να μένουν κοντά αλλά χωρίς να καταφέρουν να σιοφαρϊσουν και να γυρίσουν το παιχνίδι, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να διατηρήσουν το προβάδισμα  και να πάρουν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Χατζόπουλος, Δαλέκος