55 - 74

07/02/2019 21:10 Commercial League A 18/19 12 40'

Ogilvy69142655
ThinkDigital1813241974

Σε παιχνίδι για την δωδέκατη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Commercial League αναμετρήθηκαν οι ομάδες των OGILVY και THINK DIGITAL με τους τελευταίους να παίρνουν το ροζ φύλλο του αγώνα με τελικό σκορ 55-74.Οι φιλοξενούμενοι δίκαια έφτασαν στη νίκη καθώς ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης,έπαιξαν πιο δυνατή άμυνα αλλά κυρίως κέρδισαν γιατί κυκλοφόρησαν πολύ καλά τη μπάλα στην επίθεση ,δεν εκβίασαν προσπάθειες και έψαξαν πάντα τον ελεύθερο παίκτη για το σουτ.Κάπως έτσι έφτασαν στο 70% στα σουτ δύο πόντων,ένα ποσοστό με το οποίο δεν γίνεται να χάσεις ακόμα και αν ο αντίπαλός σου μαζεύει 19 επιθετικά ριμπάουντ και συ μόλις δύο.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με ζώνη 2-3 για τις δύο ομάδες με τη THINK DIGITAL όμως να παίζει πολύ πιο δυνατή άμυνα ( συμπλήρωσε στα μισά της περιόδου ομαδικά ) και να καταφέρνει να αποσυντονήσει την αντίπαλη ομάδα που παρουσιάστηκε αρκετά άστοχη και τελείωσε το δεκάλεπτο με μόλις δύο εύστοχα σουτ εντός πεδιάς.Σε αυτό το διάστημα ο ΝΤΟΤΣΙΚΑΣ ήταν καταλυτικός για τους φιλοξενούμενους πετυχαίνοντας 11 πόντους όντας μάλιστα απόλυτα εύστοχος.Η OGILVY έδειξε διάθεση,πήγε στο επιθετικό ριμπάουντ ( ανανέωσε οκτώ φορές την επίθεσή της ) όμως τα ποσοστά της ήταν πολύ χαμηλά και δεν μπόρεσε να ακολουθήσει στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η OGILVY έσφιξε λίγο την άμυνα της και προσπάθησε να ροκανίσει κάπως τη διαφορά όμως ένα κενό διάστημα 4 λεπτών χωρίς να πετύχει καλάθι δυσκόλεψε το έργο της.Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν να βρίσκουν σκορ και από άλλους παίκτες όπως τον ΜΑΡΓΑΡΗ ( 22π.- 7 ριμπ.) και τον ΜΑΥΡΙΚΙΟ ( 18 π.).Ο ΚΟΥΣΟΥΛΗΣ ύστερα από 9 συνεχόμενα άστοχα σουτ βρήκε ένα τρίποντο για το 15-22 (02:20 πριν την ανάπαυλα) αλλά πριν ακουστεί η κόρνα της γραμματείας και με ένα γρήγορο 0-9 η διαφορά πρόλαβε να εκτοξευθεί  στο + 16 ( 15-31).

Ίδια εικόνα στο ματς και στο β΄μέρος, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν μεγάλο πάθος για να επιστρέψουν στις νίκες,το προβάδισμά τους συνεχώς αυξανόταν με αποτέλεσμα 01:30 πριν τη λήξη και της τρίτης περιόδου να φτάσει στη μέγιστη τιμή (27-53) με δύο εύστοχες βολές του ΜΑΥΡΙΚΙΟΥ.Ο ΔΙΑΚΡΟΥΣΗΣ ήταν αυτός που πάλευε για την OGILVY ( 18π.-12 ριμπ.) αλλά φαινόταν απελπιστικά μόνος.

Τέλος,στην τελευταία περίοδο με σαφώς γνωστό το νικητή,το παιχνίδι πήρε ξαφνικά μια άγρια ομορφιά.’Εγινε ένα σπουδαίο ντέρμπι με πολύ δυνατές άμυνες (με 07:10 στο χρονόμετρο οι δύο ομάδες ήταν ήδη συμπληρωμένες) ,σωστές επιθέσεις και αρκετά υψηλό επιμέρους σκορ (26-19).

Διαιτητές : Σκουλαρίκης Δ.- Παπαγεωργίου Δ.

Δηλώσεις παικτών-προπονητών

ΣΑΜΠΑΤΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ( Παίκτης-Προπονητής THINK DIGITAL ) :

΄΄Επιστροφή στις νίκες,δυνατό παιχνίδι,έχουμε μια νέα μεταγραφή,μας βοηθάει να δέσουμε.Παίζουμε καλύτερη άμυνα στα τελευταία παιχνίδια ,σήμερα πήραμε από την αρχή μια διαφορά και την κρατήσαμε.Τα παιδιά παίξανε καλά,πάμε να κάνουμε ένα καλό finish,καλή συνέχεια σε όλους΄΄.