48 - 44

04/04/2019 21:10 Commercial League B 18/19 18 40'

Onassis9992148
ΣΙ ΠΙ612121444

Στον Αγώνα της 18ης Αγωνιστικής μεταξύ του ONASSIS GROUP και της ΣΙ ΠΙ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48 – 44.

Στο 1ο Δεκάλεπτοι οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στο παρκέ και ήταν διστακτικές στις τελικές τους επιλογές, η παραγωγή και τα ποσοστά χαμηλά και το σκορ 4 – 1 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου ο ONASSIS με τρίποντο του Καπετανάκη Δ. ολοκλήρωσε σερί 7 – 0 και πήρε διαφορά 2 κατοχών αλλά η ΣΙ ΠΙ με επιθετικά ριμπάουντ και παραγωγή από την γραμμή των βολών μείωσε και η περίοδος έκλεισε με σκορ 9 – 6.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, ενώ έμειναν κοντά και εναλλάθηκαν στο προβάδισμα, με τους παίκτες της ΣΙ ΠΙ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της 2ης και 3ης περιόδου αλλά παράλληλα έκαναν σοβαρή αγωνιστική κοιλιά στο τελευταίο δεκάλεπτο παρουσιάζοντας εμφανή σημάδια κόπωσης και τους παίκτες του ONASSIS να επιβάλουν γρήγορο παιχνίδι στην τελευταία περίοδο με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών με αιχμή τους Καπετανάκη Δ. και Alcantara X., με αποτέλεσμα να πάρουν και να διατηρήσουν διαφορά 1 – 2 κατοχών στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Αργυρούδης Μ., Καφαντάρης Ε.