52 - 56

27/02/2019 19:40 Commercial League B 18/19 15 40'

Onassis111981452
Generali211710856

Στο φετινό πρωτάθλημα της Commercial B κατηγορίας λίγοι είναι οι αγώνες που δεν είναι αμφίρροποι. Στο ματς της Τετάρτης στο κλειστό της Λεοντίου είχαμε ακόμη ένα ανάμεσα στην αρκετά βελτιωμένη Onassis και την πάντα μαχητική Generali. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που έφυγαν με το ροζ φύλλο παρ´ όλη την προσπάθεια των γηπεδούχων να κλέψουν το ματς στο τέλος.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν έτοιμοι να βγάλουν στο παρκέ ότι είχαν σχεδιάσει. Ο Κιτριλάκης και ο Φιλιππίδης πέτυχαν από 4 πόντους με ωραίες προσπάθειες μέσα από το ζωγραφιστό και έτσι έδωσαν αέρα 6 πόντων στην ομάδα τους. Οι παίχτες της Generali όμως δεν σταμάτησαν εκεί, συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό στην επίθεση έχοντας τον Καλούδη και πάλι σε εξαιρετική μέρα και συνδυασμό με τον επιθετικό οίστρο των Κιτριλάκη και Φιλιππίδη τελείωσαν το δεκάλεπτο διατηρώντας μια διαφορά 10 πόντων. Οι γηπεδούχοι από την άλλη δεν μπορούσαν αμυντικά να ανακόψουν την εξαιρετικά επιθετική μέρα των αντιπάλων τους, ενώ πολύ σημαντικά στην διατήρηση της διαφοράς σε σχετικά χαμηλά επίπεδα έπαιξαν τα τρίποντα των Ζέρβα, Μπελιμέζη και Αναγνωστόπουλου.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι καλές άμυνες πήγαν περίπατο. Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να σκοράρουν με ιδιαίτερη ευκολία και πάλι με την βοήθεια του Καλούδη και έτσι η διαφορά στο σκορ παρέμενε σταθερή. Οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν σε αυτό το σημείο σημαντικά στην επίθεση και αυτό χάρις την είσοδο στο παιχνίδι του Καπετανάκη. Ο νεαρός forward δεν είχε αντίπαλο κάτω από την αντίπαλη ρακέτα και έτσι με την δίκη του συμβολή η λήξη του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα του να υπολείπεται στο σκορ με 8 πόντους.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι παίχτες της Generali συνέχισαν να διατηρούν μια διαφορά ασφαλείας χάρις τις πολύ ορθολογικές επιλογές του Καλούδη και του Καπόλου στην επίθεση. Οι παίχτες της Onassis από την άλλη συνέχιζαν να απειλούν ταΐζοντας συνεχώς τον Καπετανάκη μέσα στο ζωγραφιστό και έτσι κατάφεραν ταυτόχρονα να φθείρουν και τους ψηλούς των αντιπάλων τους. Στην αρχή της 4ης περιόδου και ενώ το σκορ ήταν 45 – 53 οι γηπεδούχοι γύρισαν διακόπτη, ανέκτησαν αυτοπεποίθηση και ενέργεια και ξεκίνησαν την μάχη για την ανατροπή. Όλη η ομάδα έβαζε στόχο τον Καπετανάκη και αυτός με την σειρά του με υπεράνθρωπη προσπάθεια έκανε το 50 – 53 ασκώντας απίστευτη πίεση στους αντιπάλους. Εκεί όμως μίλησε η εμπειρία και πιο συγκεκριμένα το κρύο αίμα του Καπόλου που με εύστοχο τρίποντο χάρισε την νίκη στην ομάδα του.

Για τους νικητές καταπληκτικός ήταν ο Καλούσης με 19 πόντους, ενώ για την ομάδα της Onassis μοναδική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Καπετανάκης που πέτυχε 26.

Διαιτητές : Θεοδωρόπουλος, Μαλανδρής

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Βάγιας Βασίλης (Παίχτης Generali) : “Συνεχίζουμε. Άλλη μια νίκη, δύσκολη και αυτή. Έχουμε πολλές απουσίες και τραυματισμούς. Βήμα βήμα , παιχνίδι παιχνίδι να δούμε που θα βγει φέτος.”

Γκιργένης Αποστόλης (Παίχτης Onassis) : “Λοιπόν ήταν ένα ωραίο ματς για εμάς. Παίξαμε καλύτερα από τις τελευταίες φορές. Περιμέναμε ότι θα ήμασταν καλύτεροι, αλλά αργήσαμε να το καταλάβουμε και ξεκινήσαμε στο 2ο να παίζουμε καλύτερα. Ελπίζουμε σε καλύτερες εμφανίσεις, το χαρήκαμε. Συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα.”