22/01/2019 19:10 Commercial League B 18/19 10 40'

Onassis11931236
OTE Cosmote 2612141749

Κλειστό Αγ. Αναργύρων
Geor. Papandreou 36-38, Agii Anargiri 135 62, Greece

Στον Αγώνα της 10ης Αγωνιστικής μεταξύ του ONASSIS GROUP και του OTE COSMOTE 2, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 36 – 49.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο σε οργανωμένες επιθέσεις, προτίμησαν τα μακρινά σουτ αλλά τα ποσοστά ήταν χαμηλά και το σκορ με goal foul του Καπετανάκη Δ. έγινε 6 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου ο ΟΤΕ άρχισε να ασκεί full press αλλά ο ONASSIS αντέδρασε καλά και με ένα τρίποντο και 5 σερί πόντους του Ζερβά Η. διατήρησε την διαφορά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 11 – 6.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι και πάλι είχαν υπομονή επιθετικά σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι περιορίστηκαν σε προσωπικές ενέργειες αλλά παρόλα αυτά άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό στα μακρινά σουτ και κάνοντας ένα run 2 – 8 πέρασαν μπροστά και το σκορ ήταν 13 – 14 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία και πάλι press από τους πάικτες του ΟΤΕ αλλά και πάλι οι αντίπαλοι τους έδειξαν καθαρό μυαλό, τα ποσοστά ανέβηκαν, οι δύο ομάδες αντάλλαξαν ωραία καλάθια και έμειναν κοντά, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 20 – 18.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες του ONASSIS να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα έκαναν μία μεγάλη επιθετική κοιλιά στην 3η περίοδο (σκοράροντας μόλις 3 πόντους) και δεν κατάφεραν να μαζέψουν την διαφορά στην 4η περίοδο και τους παίκτες του ΟΤΕ να μην σταματάνε το press και να παίρνουν από νωρίς στην 3η περίοδο μια διψήφια διαφορά και διατηρώντας τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια διαφορά ασφαλείας έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ζερβάς Η. με 16 (2) και Παναγόπουλος Λ. με 12 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Λεμονιάς Ε. με 14 και Διονυσόπουλος Α. με 9 (3) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Χριστοδουλάκης Ε., Πετράκας Ι.