18/12/2018 20:30 Commercial League B 18/19 8 40'

Onassis0904110933
Upstream0612170641

Κλειστό Αγ. Αναργύρων
Geor. Papandreou 36-38, Agii Anargiri 135 62, Greece

Με νίκη συνέχισε το πρωτάθλημα η ομάδα της Upstream και είναι πλέον στην μέση της commercial B κατηγορίας, ενώ η σταχτοπούτα Onassis βελτιώνεται συνεχώς και εκτός του ότι οι παίχτες απολαμβάνουν το παιχνίδι, γίνονται μέρα με την μέρα όλο και πιο ανταγωνιστικοί.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ προσπαθώντας κυρίως από την περιφέρεια να απειλήσουν. Τα λάθη αλλά και οι σφιχτές άμυνες ήταν το κύριο χαρακτηριστικό των 2 ομάδων με αποτέλεσμα το σκορ να είναι σε χαμηλά επίπεδα. Οι γηπεδούχοι είχαν για περισσότερη ώρα το προβάδισμα χάρις τα καλάθια του Ανκάνταρα, του Μαστροσταμάτη και του Γκιργένη. Από την άλλη οι παίχτες της Upstream πάντα έβρισκαν τον τρόπο να φέρουν το ματς στα ίσα χάρις τις ατομικές προσπάθειες του Carcia και του Καλύβα. Έτσι το 1ο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα της Onassis να προηγείται με σκορ 9 – 6.

Στην 2η περίοδο οι παίχτες της Upstream μπήκαν πιο συγκεντρωμένα και με πίεση στην άμυνα πήραν εκείνη το ρόλο του πρωταγωνιστή. Αρχικά ένα τρίποντο από τον Αγγελογιαννάκη έδωσε το έναυσμα για αντεπίθεση και στην συνέχεια οι βολές του Καλύβα έδωσαν αέρα 3 πόντων στην ομάδα του. Οι παίχτες της Onassis προσπαθούσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους αλλά πότε η καλή άμυνα των αντιπάλων τους και πότε η αστοχία κάτω από την ρακέτα συνέβαλλε στο να χάσουν τα ηνία του σκορ στο τελείωμα του ημιχρόνου όπου τους βρήκε να υπολείπονται με 13 – 18.

Στο 3ο δεκάλεπτο το κύριο χαρακτηριστικό ήταν οι χαλαρές άμυνες. Οι παίχτες της Upstream βρήκαν πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση και χτύπησαν τις αδυναμίες των αντιπάλων τους. Αρχικά ο Αγγελογιαννάκης, στην συνέχεια ο Carcia με τον Κουκουτσέλο άνοιξαν πολύ την διαφορά υπέρ της ομάδας τους παίζοντας εξαιρετικά τόσο μέσα στην ρακέτα όσο και στην περιφέρεια. Οι γηπεδούχοι από την άλλη δεν μπορούσαν με τίποτα να ανακόψουν την εξαιρετική επίθεση των φιλοξενούμενων και από ένα σημείο και μετά είχαν καθαρά παθητικό ρόλο στο δεκάλεπτο. Οι μόνοι που μπόρεσαν να βοηθήσουν επιθετικά ήταν  ο Μπαμπού κυρίως στο ζωγραφιστό και ο Γκιργένης από την περιφέρεια ο οποίος πέτυχε και ένα πολύ όμορφο τρίποντο με το άκουσμα της κόρνας. Έτσι το τέλος της 3ης περιόδου βρήκε την ομάδα της Upstream να προηγείται με 24 – 35.

Στην  τελευταία περίοδο είδαμε πάλι ένα θέαμα ανάλογο της 1ης περιόδου. Η κούραση άρχισε να είναι καθοριστικός παράγοντας στο παιχνίδι και των 2 ομάδων. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους και να διασφαλίσουν το θετικό για αυτούς αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι από την άλλη ενώ ήθελαν παρά πολύ να ανατρέψουν το εις βάρους τους σκορ, τα έβρισκαν σκούρα μιας και η αντίπαλη άμυνα ήταν καλά στημένη. Έτσι το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε νικητές τους φιλοξενούμενους με σκορ 33 – 41.

Για τους νικητές πολύ καλός ήταν ο Αγγελογιαννάκης με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ για την ομάδα της Onassis αρκετά καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γκιργένης με 15.

Διαιτητές : Τσάτσης, Αναστασόπουλος.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Τσιλιγγίρης Αθανάσιος (Παίχτης Upstream) :“Εντάξει έλειπε ο βασικός μας guard σήμερα. Ήταν πιο δύσκολα. άλλα έγινα εγώ ο βασικός και έγιναν πιο εύκολα τα πράγματα. Καλό παιχνίδι από την αρχή, γυρίσαμε την μπάλα πιο πολύ από άλλα παιχνίδια. Μοιράστηκε και λίγο το σκορ. Στην άμυνα παίξαμε αρκετά καλά πιστεύω, δεν μας δυσκόλεψαν οι 2 ψηλοί που είχαν, οπότε φυσιολογικά κερδίσαμε σχετικά άνετα.”

Μαστροσταμάτης Γιώργος (Παίχτης Onassis) : “Έχει αρχίσει η ομάδα και δένει. Φτάσαμε στο τέλος του 1ου γύρου. Έχουμε αρχίσει και αποκτούμε ανάσες. Πολύ ωραία δενόμαστε. Καλά Χριστούγεννα σε όλους, Καλές γιορτές. Συγχαρητήρια σε όλους χωρίς τραυματισμούς.”