20/01/2023 19:00 Shipping League B 22/23 10 40'

Onassis910151549
Enesel191715960

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα της 10ης αγωνιστικής μεταξύ της Onassis Group και της Enesel οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με τον χώρο να διαμορφώνεται στο τελικό 49-60.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να καταφέρουν να προσαρμοστούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα η οποία ξεκίνησε καλύτερα ήταν φιλοξενούμενη η οποία εκμεταλλευόταν τις λάθος πάσες των αντιπάλων τους και με τα κλεψίματα της κατάφερνε να κρατάει το παθητικό της στο μηδέν και να έχει σκοράρει 13 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους γηπεδούχους βέβαια την έβερτον την άμυνά τους και με κλεψίματα να βρίσκουν το σκορ άλλες και πάλι είναι πολύ πότε 10 πόντους από τους αντιπάλους τους 9-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Enesel έστω και οριακά εμφάνισαν καλύτερη εικόνα και αυτό το έδειχναν και στον αγωνιστικό χώρο αφού επανέφεραν τη διαφορά στα επίπεδα το πρώτο 5λεπτο 16-29. Στην πορεία, με πολύ καλή αμυντική λειτουργία αποδιοργάνωσαν την αντίπαλη επίθεση και κρατούσαν με άνεση τη διαφορά η οποία αυξανόταν. Το ημίχρονο βγήκε βρήκε τους παίκτες της Enesel να προηγούνται με 19-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Onassis Group συνέχισαν να μην έχουν συγκεντρώσει την επίθεσή τους και αυτή τους η αστοχία τους καταδίκαζε στο να βλέπoυν τη διαφορά σε βάρος τους να μεγαλώνει αφού στο 25ο λεπτό του αγώνα το σκορ ήταν 25-45. Στην πορεία όμως βρήκαν τους τρόπους και κατάφεραν έστω και λίγο να κατεβάσουν την διαφορά έχοντας ένα επιμέρους σκορ 9-6.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι ασκούσαν πίεση η οποία τους έδωσε και τα ψυχικά αποθέματα να διεκδικήσουν κάτι από τον αγώνα αφού η αστοχία των αντιπάλων τους τους έκανε να πλησιάσουν στους 10 πόντους με το σκορ να είναι 45-55 με  5 λεπτά απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Σε αυτό το κρίσιμο σημείο όμως οι παίκτες της Onassis Group, δεν κατάφεραν να είναι καλύτερα τους αντιπάλους τους, να μην καταφέρουν να έχουν την παραγωγικότητα που χρειάζονταν και έτσι καταδικάστηκαν στο ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 49-60.