52 - 66

31/03/2016 22:00 League B2 15/16 40'

Oracle141961352
Adidas258181566

Σε έναν αγώνα μεταξύ της Oracle (η οποία αγωνίστηκε με 5 μόλις παίκτες) και της Adidas, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52 – 66.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Adidas μπήκε με σαφώς μεγαλύτερη συγκέντρωση και ενέργεια και με πολύ καλές τελικές επιλογές ξεκίνησε με run 0 – 9 στα πρώτα 3 λεπτά. Στη συνέχεια παρόλα αυτά η Oracle αντέδρασε, βελτιώθηκε και στις δύο πλευρές του γηπέδου και κατάφερε να ισοφαρίσει με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 10 – 13. Στο δεύτερο μισό της περιόδου και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές, με χαμηλά ποσοστά και τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες, αλλά τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα επιθετικό ξέσπασμα στα τελευταία 2 λεπτά (run 0-10) και να κλείνουν την περίοδο με σκορ 14 – 25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με καλά πατήματα, αλλά με τους γηπεδούχους να έχουν καλύτερα ποσοστά και να ροκανίζουν σιγά-σιγά τη διαφορά, με αποτέλεσμα να μειώσουν σε μία κατοχή στα πρώτα 4 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε κυρίως με οργανωμένες επιθέσεις αλλά την Oracle να συνεχίζει το run, να ισοφαρίζει, τους παίκτες Adidas να μην έχουν ρυθμό επιθετικά και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 33 – 33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και καλές άμυνες από την αρχή αλλά την Adidas να αρχίζει να γυρίζει την μπάλα, να ψάχνει τα ελεύθερα σουτ και με 3 διαδοχικά τρίποντα (εκ ων οποίων τα 2 από τον Βουγιούκα Ε.) να παίρνει προβάδισμα 9 πόντων με το σκορ στα μισά να είναι 35 – 44. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με την Oracle να συνεχίζει να μην έχει καθαρά looks μπροστά, την Adidas να βγάζει άμυνες, να αρχίζει να τις μετατρέπει σε αιφνιδιασμούς και να παίρνει διαφορά + 10 πόντων με την περίοδο να κλείνει με σκορ 39 – 51.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο ρυθμό, αλλά με τους γηπεδούχους από την αρχή να μπαίνουν πιο δυνατά και να μειώνουν σε 4 πόντους στα πρώτα 3 λεπτά και σε έναν πόντο στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά η Adidas ξαναβρήκε τη συγκέντρωση της, βελτιώθηκε αμυντικά, διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και μια διαφορά + 2 κατοχών (με τους παίκτες της Oracle να αρχίζουν να δείχνουν σημάδια κόπωσης) παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Θώμος Κ. με 15 και Κρεούζης Ν. με 14 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Βουγιούκας Ε. με 24 (6) και Χριστοδουλάκης Κ. με 17 (2) πόντους αντίστοιχα.