56 - 44

28/01/2016 20:00 League B2 15/16 40'

Oracle181691356
Loreal147111244

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Oracle και της Loreal, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56 – 44.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι 2 ομάδες με υπομονή έψαξαν τις σωστές επιλογές απέναντι στη ζώνη. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι είχαν πολύ καλύτερα ποσοστά με τις περισσότερες επιθέσεις τους στο ζωγραφιστό, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που επέλεξαν κύριως μακρινά σουτ. Το αποτέλεσμα ήταν η Oracle να πάρει μια διαφορά 10 πόντων στα μισά της περιόδου. Στην πορεία της περιόδου η Loreal αντέδρασε και με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς κατάφεραν και έκλεισαν την περίοδο με σκορ 18 – 14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές και με χαμηλά ποσοστά, στα πρώτα λεπτά με το σκορ να είναι 20 – 14 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου η γηπεδούχοι ξύπνησαν, ξαναβρήκαν ρυθμό στο σετ και ξαναπήραν μια διαφορά + 10 πόντων με τους φιλόξενους να έχουν κολλήσει επιθετικά και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 34 – 21.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι γηπεδούχοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι, με περισσότερη ενέργεια και καλύτερα ποσοστά με αποτέλεσμα να ανεβάσουν τη διαφορά στους 16 πόντους στο πρώτο μισό της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου η Loreal έδειξε σημεία ζωής επιθετικά αλλά δεν κατάφερε να μειώσει κάτω από 10 πόντους κυρίως λόγω της κυριαρχίας της Oracle στα ριμπάουντ, με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 43 – 32.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο L’oréal έδειξε μαχητικότητα, έβγαλε ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, έτρεξε σε αιφνιδιασμούς αλλά η Oracle με περισσότερες επιθετικές λύσεις και με κυριαρχία στα ριμπάουντ και στις δύο πλευρές του γηπέδου διατήρησε μια διαφορά + 10 πόντων και πήρε τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Λιουδάκης Γ. με 17 (3) και Γκούσης Γ. με 14 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Γεωργούλας Ε. με 22 (1) και Καπράλος Ι με 10 (1) πόντους αντίστοιχα.