68 - 65

23/02/2016 21:00 League B2 15/16 40'

Oracle1414202068
Metrocosmos1815191365

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Oracle και του Metrocosmos, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία πολύ δύσκολη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 68 – 65.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές στην αρχή με το σκορ στα πρώτα 2 λεπτά να είναι 2–2. Στην πορεία της περιόδου η Oracle πίεσε για αιφνιδιασμούς και κατάφερε και πήρε μια διαφορά 3 κατοχών με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 12 – 5. Στο δεύτερο μισό της περιόδου ο Metrocosmos αντέδρασε και με μεγαλύτερη μαχητικότητα και ενέργεια και με πρωταγωνιστή τον Βασιλείου Θ. πίεσε για αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά στο σκορ με προβάδισμα δύο κατόχων και την περίοδο να κλείνει με σκορ 14 – 18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με καλά πατήματα επιθετικά, καλές επιλογές και ποσοστά στα πρώτα λεπτά με τους γηπεδούχους όμως να αλλάζουν την άμυνα τους σε 1-4 στον Βασιλείου Θ. Παρόλα αυτά ο Metrocosmos διατήρησε την συγκέντρωση του, έβγαλε άμυνες, έτρεξε σε αιφνιδιασμούς και με καλό ρυθμό στο σετ πήρε μια διαφορά 10 πόντων με το σκορ στα μισά να είναι 17 – 27. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι παίκτες της Oracle συνέχισαν να είναι στατικοί και χωρίς ρυθμό απέναντι στη ζώνη, με τους αντιπάλους να είναι πιο συγκεντρωμένοι να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα, να κυριαρχούν στα ριμπάουντ με πρωταγωνιστή τον Γάκη Ν. και να ανεβάζουν την διαφορά στους 13 πόντους. Προς το τέλος της περιόδου η Oracle άρχισε σιγά-σιγά να ευστοχεί σε διαδοχικά σουτ τριών πόντων μειώνοντας σε 5 πόντους και με την περίοδο να κλείνει με σκορ 28 – 33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι γύρισαν την άμυνα τους σε man, με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται στατικές επιθετικά στα πρώτα λεπτά, ψάχνοντας κυρίως σουτ 3 πόντων αλλά με τους γηπεδούχους με καλύτερα ποσοστά να καταφέρνουν να ισοφαρίσουν στα πρώτα 3 λεπτά. Παρόλα αυτά ο Metrocosmos αντέδρασε, άρχισε να σημαδεύει το ζωγραφιστό, να ξαναβρίσκει ρυθμό και να παίρνει εκ νέου μία διαφορά 2 κατοχών με το σκορ στα μισά της περιόδου είναι 38 – 40. Στο υπόλοιπο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν ένα προβάδισμα 1–2 κατοχών και με εξαιρετικό οργανωτικό και εκτελεστικό παιχνίδι από τον Βασιλείου Θ. να κλείνουν την περίοδο με σκορ 48 – 52.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια, έδειξαν μαχητικότητά με τις άμυνες να είναι από την αρχή πιο physical αλλά τους γηπεδούχους να περνάνε μπροστά στο σκορ στα πρώτα 2 λεπτά, με τους φιλοξενούμενους όμως να αντιδρούν να ξαναπαίρνουν το προβάδισμα. Στην συνέχεια της περιόδου οι δύο ομάδες πήγαιναν κυριολεκτικά neck to neck, αλλά με τον Metrocosmo να κυριαρχεί στου ζωγραφιστό κυρίως λόγω του Γάκη Ν., αλλά και με την ώρα Oracle να έχει καλό spacing και καλή κυκλοφορία της μπάλας με το σκορ να είναι 56 – 58 στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά ο Metrocosmos γύρισε σε ζώνη 2–3, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες και το σκορ να είναι 61 – 61 με 3 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά με το σκορ να είναι 63 – 62, η Oracle άρχισε να ποστάρει τον Μπούτα Α., με αποτέλεσμα να βρει λύσεις, και να πάρει μια διαφορά 3 πόντων με το σκορ 65 – 62 και 30” πριν τη λήξη και επίθεση για Metrocosmo ο οποίος με προσπάθεια του Βασιλείου Θ. σκόραρε και έκανε το σκορ 66 – 64. Στην συνέχεια και οι δύο ομάδες έπαιξαν το παιχνίδι των φάουλ, με τους γηπεδούχους να αποδεικνύονται όμως πιο ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών, αλλά με τον Metrocosmo με σουτ τριών πόντων στο τελευταίο δευτερόλεπτο του παιχνιδιού από τον Καρρά Γ. να έχει την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση αλλά τελικά η μπάλα να μην του κάνει το χατίρι και η Oracle να παίρνει την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μπούτας Α. με 21 και Γκούσης Γ. με 14 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Βασιλείου Θ. με 29 (3) και Γερούκαλης Γ. με 9 (1) πόντους αντίστοιχα.