61 - 38

30/05/2018 19:00 Play Off Minor Commercial League 17/18 40'

Oracle178152161
Onassis160111138

Στον Αγώνα μεταξύ της ORACLE και του ONASSIS GROUP, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61 – 38.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι ο ONASSIS με 2 σερί assist πήρε προβάδισμα 2 κατοχών στα πρώτα 2 λεπτά αλλά η ORACLE αντέδρασε άμεσα με run 6 – 0, οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο και καθαρό μπάσκετ, έχοντας καλά ποσοστά και το σκορ ήταν 13 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε σετ επιθέσεις αλλά οι άμυνες άρχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο και η περίοδος έκλεισε με σκορ 17 – 16.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το τέμπο και οι επιθέσεις έγιναν πιο γρήγορες αλλά οι δύο αντίπαλοι χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές τελικές επιλογές, οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς καλάθι τα πρώτα 4+ λεπτά και το σκορ ήταν 19 – 16 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου η ORACLE με τρίποντο του Παπαιωάνου Ε. πήρε προβάδισμα 2 κατοχών, με τους φιλοξενούμενους συνεχίζουν να μην καταφέρουν να σκοράρουν στην περίοδο και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 25 – 16.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες του ONASSIS να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος ξαναβρίσκοντας επιθετικό ρυθμό στο 2ο ημίχρονο αλλά και τους παίκτες της ORACLE να διατηρούν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Χρηστίδης Π., Χρηστίδης Η.