36 - 40

14/12/2017 21:00 Commercial League 17/18 14/12/2017 40'

Oracle5781636
Upstream71291240

Το παχννίδι μεταξύ της  ORACLE και της UPSTREAM έληξε με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν 36 – 40.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, και οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στα σουτ που επιχείρησαν εντός και εκτός  παιδιάς. Χαρακτηριστικό της δυνατής άμυνας ήταν οι δύο επιθέσεις της Upstream που τελείωσαν με την κόρνα των 24 δευτερολέπτων. Το σκορ 2 λεπτά πριν το τέλος ήταν 5 – 5.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερα στην επίθεση χωρίς κανένα σύστημα αλλά και πάλι να μην μπορούν να βρουν εύκολα σκορ σπαταλώντας τις επιθέσεις συνήθως μετά την πρώτη πάσα. Παρόλα αυτά η Upstream έχοντας  σε καλή μέρα τον Ζηνόβιο ο οποίος με πολλή ενέργεια στην άμυνα εκλεψε μπάλες και πέτυχε κάποια έυκολα καλάθια κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά στο σκορ. Η Oracle προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα στην επίθεση και να βρει αμαρκάριστα σουτ χωρίς όμως ιδιαίτερη επιτυχία ούτε απο το τρίποντο αλλά ούτε και απο το ζωγραφιστό όπου όλοι οι διάδρομοι ήταν κλειστοί. Έτσι το ημιχρόνο έκλεισε με το φτωχό 12 – 19.

Μετά την ανάπαυλα το παιχνίδι ξεκίνησε  πολύ δυνατά για την Upstream που πίεζε στην άμυνα και έχοντας καλό transition παιχνίδι πετύχε κάποια ξεκούραστα καλάθια με κινητήρια δύναμη και πάλι τον Ζηνόβιο. Η Oracle συνέχισε πάλεψε στην άμυνα αλλα στην επίθεση ήταν απελπιστικά άστοχη με φτωχά ποσοστά στο τρίποντο. Το δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 20 – 28.

Το τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες παρά την κούραση προσπάθησαν να τρέξουν το παιχνίδι κάνοντας όμως βιαστικές επιθέσεις. Τρια λεπτά πριν το τέλος η Oracle μείωσε με τρίποντο του Τσακόπολου σε 29 – 34 και μπήκε και πάλι στο παιχνίδι. Στην επαναφορά η Upstream έκανε ενα παιδαριώδες λάθος και έδωσε την ευκαιρία στην Upstream να μειώσει στους 3 πόντους. Η προσπάθεια όμως δεν είχε συνέχεια καθώς ανέλαβε δράση ο αρχηγός της Upstream ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο δεν είχε καλά ποσοστά και με δυο δικά του δίποντα καθάρισε το παιχνίδι στο τελευταίο λεπτό.

Γενικά ένα πολύ μέτριο παιχνίδι με πολλά άστοχα σούτ και σκληρές άμυνες, η Upstream κατάφερε να κερδίσει κυρίως χάρις την ενέργεια και την οργανωτικότητα του καλύτερου της παίκτη Ζηνόβιου.

Το σκορ έκλεισε στο 36 – 40, για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν ο Σταυριανίδης με 14 πόντους και ο Γκούσης με 7 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους φιλοξενούμενους εξαιρετικός ήταν ο Ζηνόβιος με 14 πόντους και 3 ασιστ.

Διαιτητές: Ισιγώνης, Πετράκης

Σταυριανίδης Ν. (παίκτης Oracle)

‘’Το παιχνίδι κρίθηκε στην αστοχία μας, δεν καταφέραμε να σκοράρουμε και κυνηγούσαμε συνεχώς το σκορ.’’

Καλύβας Γ. (παίκτης Upstream)

‘’Δύσκολο παιχνίδι παίξαμε πολύ σκληρά στην άμυνα όπως πάντα, είμασταν πιο συγκεντρωμένοι και κερδίσαμε.’’