25/02/2019 20:10 Commercial League B 18/19 15 40'

Team1234OTT
Oracle1292116361
OTE Cosmote 221101116563

Σε ματς για τη 15η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Commercial League αναμετρήθηκαν οι ομάδες των ORACLE και COSMOTE 2 με τους τελευταίους να παίρνουν τελικά μια μεγάλη νίκη στο έξτρα πεντάλεπτο με σκορ 61-63. Έτσι οι φιλοξενούμενοι βελτίιωσαν το ρεκόρ τους σε 9-5 ενώ οι αντίπαλοί τους έχασαν έδαφος στην κούρσα της τετράδας καθώς έπεσαν στο 6-6.Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό σε όλη του τη διάρκεια με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, δυνατές άμυνες σε αθλητικά πλαίσια,πολύ καλή διαιτησία και φινάλε γκραν γκινιόλ, πραγματικά μια διαφήμιση για τη διοργάνωση.

Στην πρώτη περίοδο η ORACLE ξεκίνησε με ζώνη 2-3 ενώ οι αντίπαλοί τους έχοντας και μεγαλύτερο βάθος στον πάγκο διάλεξαν την προσωπική άμυνα.Η ομάδα της COSMOTE 2 μπήκε καλύτερα στο ματς κυρίως λόγω της ευφυίας του Ριζικού που έβρισκε συνεχώς με όμορφες ασίστ τον ελεύθερο παίκτη ( συνήθως ήταν οι Λεμονιάς και Δακούτρος) οι οποίοι και πέτυχαν 17 από τους 21 πόντους της ομάδας τους σε αυτό το διάστημα.Οι τυπικά γηπεδούχοι προτίμησαν στην αρχή να περάσουν τη μπάλα κοντά στο καλάθι με τον Γκούση να είναι ο εκφραστής των περισσότερων επιθέσεων αλλά ένα νεκρό διάστημα πέντε λεπτών χωρίς πόντο τους έφεραν στη δυσάρεστη θέση να κυνηγάνε από νωρίς διψήφια διαφορά ( 7-18 στα 02:30).

Στη β΄περίοδο η ORACLE βελτίωσε σημαντικά την άμυνά της περιορίζοντας τη δημιουργία των αντιπάλων τους αλλά επιθετικά δεν μπορούσε να διαβάσει την αντίπαλη άμυνα και να βρει εύκολο σκορ.Είναι χαρακτηριστικό ότι το μοναδικό σουτ εντός πεδιάς στο οποίο ευστόχησε ήταν ένα πολύ δύσκολο τρίποντο του Σταυριανίδη με ταμπλό υπό πίεση στη λήξη του χρόνου καθώς οι υπόλοιποι έξι πόντοι ήλθαν από τη γραμμή των προσωπικών.

Η εικόνα όμως του παιχνιδιού άλλαξε μετά την ανάπαυλα.Ο Σταυριανίδης είχε πλέον συνδεθεί με το αντίπαλο καλάθι (πρώτος σκόρερ του αγώνα με 24 πόντους) ενώ βρήκε και άξιο συμπαραστάτη στο πρόσωπο του Ιωαννίδη καθώς οι δυό τους μαζί σημείωσαν τους 19 από τους 21 πόντους της ομάδας τους στην τρίτη περίοδο (όσους δηλαδή είχαν πετύχει οι τυπικά γηπεδούχοι αθροιστικά στα δύο πρώτα δεκάλεπτα).Με καλάθι του Ιωαννίδη μάλιστα 02:33 πριν τη λήξη η ORACLE πήρε για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ (39-38).Στον αντίποδα η ομάδα της Cosmote 2 έμεινε για δεύτερο σερί δεκάλεπτο με χαμηλό σκορ στην επίθεσή της και φυσιολογικά απόλεσε το πλεονέκτημα που κουβαλούσε από το ξεκίνημα του ματς.

Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε και στην πιο συναρπαστική καθώς πότε η μια ομάδα και πότε η άλλη έμπαινε στη θέση του οδηγού και ήταν ηλίου φαεινότερον πως οι λεπτομέρειες θα έκριναν το νικητή.Στα μέσα της περιόδου πάντως,ο Ριζικός που έως τότε είχε 7 ριμπάουντ ,10 ασίστ αλλά δεν είχε ακόμη σκοράρει ξεκίνησε ένα ρεσιτάλ τριών πόντων πετυχαίνοντας 3/3 σε διαδοχικές επιθέσεις (50-55 στα 03:20).Η ORACLE όμως όχι μόνο δεν απογοητεύτηκε αλλά έτρεξε ένα σερί 8-0 με καλάθια των Γκούση και Σταυριανίδη και 4/4 βολές από τους Θώμο και Ιωαννίδη με 16” στον ηλεκτρονικό πίνακα.Time out από τον coach Κατσαϊτη και οδηγίες για την τελευταία επίθεση της CosmoteORACLE βρέθηκε σε δίλημμα για την τελευταία επίθεση των αντιπάλων της και τελικά αποφάσισε να μην κάνει φάουλ και να παίξει καθαρή άμυνα.Η αλήθεια είναι ότι έπαιξε πολύ καλή άμυνα καθώς το τρίποντο που επιχείρησε ο Ριζικός στην εκπνοή έγινε υπό ασφυχτική πίεση όμως ο ο αρχηγός της Cosmote ήταν ξανά εύστοχος ,πέτυχε τέταρτο σερί τρίποντο για το 58-58 και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Όποιος και να κέρδιζε στο έξτρα πεντάλεπτο θα κέρδιζε δίκαια αλλά αυτοί που χαμογέλασαν τελικά ήταν οι φιλοξενούμενοι.Σφιχτό πεντάλεπτο με επί μέρους 3-5 και το σκορ στο 61-63 30 δεύτερα πριν τη λήξη με την ORACLE στην επίθεση και τον Ιωαννίδη να αστοχεί δύο φορές στο τρίποντο της νίκης.

Διαιτητές: Tηγάνης Ι.-Παλογέλης Ι.

Δηλώσεις παικτών/προπονητών :

Ριζικός Ιωάννης : ( αρχηγός Cosmote 2 )

΄΄Μετράει η νίκη και όχι η προσωπική εμφάνιση,νομίζω όλη η ομάδα έδωσε τα πάντα αν και είχαμε αρκετά κενά διαστήματα,χάσαμε πολλά ριμπάουντ αλλά στο τέλος μας χαμογέλασε η τύχη.Βάλαμε και μεις κάποια τυχερά σουτ και έστω και στην παράταση τα καταφέραμε.Καλή επιτυχία στους συναδέλφους,ήταν ένα καλό παιχνίδι χωρίς τραυματισμούς και αυτό μετράει περισσότερο.Όλοι με υγεία΄΄.

Σταυριανίδης Νίκος : ( παίκτης Oracle )

΄΄Κάναμε μια μεγάλη προσπάθεια,είμαστε ευχαριστημένοι με την απόδοσή μας,τα παιδιά έπαιξαν πολύ καλά και κρίθηκε στις λεπτομέρειες όπως το προηγούμενο παιχνίδι,γενικά με τα παιδιά παίζουμε πάντα ντέρμπι.Όσον αφορά την τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας το συζητήσαμε στο time out και αποφασίσαμε να παίξουμε άμυνα χωρίς φάουλ΄΄.