04/12/2018 20:00 Commercial League B 18/19 6 40'

Team1234OTT
OTE Cosmote 2161286648
Oracle612915749

Στον Αγώνα της 6ης Αγωνιστικής μεταξύ του OTE COSMOTE 2 και της ORACLE (οι οποίοι αγωνίστηκαν με 7 μόλις παίκτες), οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48 – 49.

Στο 1ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι σε σετ επιθέσεις από την αρχή αλλά με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται νευρικές στις τελικές τους επιλογές και να έχουν χαμηλά ποσοστά, με το σκορ να είναι 5 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι άσκησαν press, το τέμπο ανέβηκε, οι άμυνες κυριάρχησαν και πάλι αλλά ο ΟΤΕ πήρε προβάδισμα 3 κατοχών και με buzzer beater τρίποντο του Δακούτρου Ι. η περίοδος έκλεισε με σκορ 16 – 6.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με 2 σερί τρίποντα του Ιωαννίδη Χ. η ORACLE ξεκίνησε με run 6 – 0 στο πρώτο λεπτό, μείωσε σε 2 κατοχές και συνεχίζοντας να έχει καλά πατήματα και συγκέντρωση έμεινε κοντά, με το σκορ να είναι 20 – 15 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία και πάλι το παιχνίδι σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ευνοούνται ελαφρώς από αυτό αλλά οι αντίπαλοι τους με 2 σερί κλεψίματα και αιφνιδιασμούς ανέβασαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 28 – 18.

Στο 3ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες του ΟΤΕ να επιβάλλουν το παιχνίδι τους, να διατηρούν σταθερά διαφορά 3+ πόντων, να δείχνουν πως έχουν τον έλεγχο του αγώνα και να κλείνουν την περίοδο με σκορ 36 – 27.

Στο 4ο Δεκάλεπτο παρόλα αυτά η ORACLE μπήκε από την αρχή με μεγάλη μαχητικότητα, δεν άφησε το παιχνίδι και με τρίποντο του Σταυριανίδη Ν. μείωσε εκ νέου σε 2 κατοχές στα πρώτα 2 λεπτά, οι γηπεδούχοι παρουσίασαν σημάδια χαλάρωσης, το παιχνίδι σε σετ επιθέσεις, οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο και έγιναν όλο και πιο physical. με το σκορ να είναι 39 – 35 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά η ORACLE με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκούση Γ. συνέχισε να κυριαρχεί στο ζωγραφιστό και στα ριμπάουντ, ο ΟΤΕ παρουσίασε σοβαρό πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα ζώνης και το σκορ διαμορφώθηκε σε 39 – 37 με 3′, 42 – 39 με 2′ και με ένα τεράστιο υπό πίεση τρίποντο του Σταυριανίδη Ν. σε 42 – 42 με 1:14” για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας καμμία ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Στον extra χρόνο του αγώνα οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έβγαλαν μεγάλη ενέργεια και έδειξαν μαχητικότητα, η ORACLE συνέχισε να μην έχει καλά ποσοστά στις βολές αλλά με τρίποντο του Παπαιωάννου Ε. πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα, οι δύο ομάδες πήγαν κυριολεκτικά neck and neck και το σκορ διαμορφώθηκε σε 46 – 45 με 2′ και με 2 βολές του Σταυριανίδη Ν. 46 – 47 με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με καλάθι του Δακούτρου Ι. ο ΟΤΕ πέρασε μπροστά με σκορ 48 – 47 και κατοχή για ORACLE με 16” στην οποία και πάλι ο Σταυριανίδης Ν. ευστόχησε με drive διαμορφώνοντας το τελικό 48 – 49 και η ομάδα της ORACLE πήρε τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Δακούτρος Ι. με 11 (1) και Λεμονιάς Ε. με 10, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σταυριανίδης Ν. με 10 (2) και Γκούσης Γ. με 11 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Κονταράτος, Μπουλικάκος