42 - 40

28/11/2017 20:15 Commercial League 17/18 40'

OTE Cosmote 217851242
GNS413101340

Αρκετά δύσκολη ήταν η επικράτηση του OTE COSMOTE 2  επι της ψυχωμένης GNS με σκορ 42-40. Παρ’ ότι  μπήκε στο παρκέ χωρίς νεύρο και κίνηση ο ΟΤΕ εν τούτοις κατάφερε με την πάροδο του χρόνου να εκμεταλλευτεί την κακή αμυντική λειτουργία της GNS και τις αργές επιστροφές της παίρνοντας το 1ο δεκάλεπτο με 17-4. Στο 2ο δεκάλεπτο οι νικητές παρότι μάζεψαν αρκετά επιθετικά ριμπάουντ εκμεταλλευόμενοι ότι δεν έπαιζαν block out οι της GNS , άρχισαν αν δείχνουν ότι συμπτώματα αποσυντονισμού και έλλειψης συγκέντρωσης.  Ο Χαροπίδης με 6 πόντους βοήθησε σημαντικά την ομάδα του να μειώσει ακόμα και στους -6και να «μπεί» και πάλι στον αγώνα. Οι φωνές  του Κατσαϊτη στην ανάπαυλα δεν ξύπνησαν τους παίκτες του που πραγματοποίησαν ένα πολύ κακό δεκάλεπτο ( οι 5 μόλις πόντοι στο δεκάλεπτο το αποτυπώνουν την εικόνα αρκετά καλά). Οι παίκτες της GNS παίζοντας με πάθος εκμεταλλεύτηκαν την κακή απόδοση του ΟΤΕ , και παρά τα μέτρια ποσοστά στα σουτ ,βγάζοντας μερικούς καλούς αιφνιδιασμούς μείωσαν στους τρείς 30-27. Το 4ο δεκάλεπτο χαρακτηρίστηκε από το τελευταίο λεπτό όταν ο Πολίτσος (43’’ πριν την λήξη) με εύστοχο 3ποντο έφερε το σκορ στην ισοπαλία 40-40 ενώ ο Γρυλλάκης με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι εντός ρακέτας 18’’ πριν το τέλος έκανε το 42-40. Στην τελευταία επίθεση της η GNS έχασε την μπάλα ( 6’’ πριν το τέλος) και δεν έκανε φαουλ ώστε να διακοπεί η ροή του παιχνιδιού χάνοντας τεράστια ευκαιρία να αλλάξει την τελική έκβαση του παιχνιδιού. Από τον ΟΤΕ διακρίθηκαν οι Γρυλλάκης με 8 πόντους και 21 ρ(14-7) και Βιδάλης με 9π ενώ από την GNS οι Μουστάκας  11π και Χαροπίδης 10(1)

Διαιτητές : ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ – ΤΣΟΥΚΑΛΑΣ

Δηλώσεις Πρωταγωνιστών :

Μουστάκας Κ.(GNS) : “Ήταν μια καλή προσπάθεια και από τις δύο ομάδες και όπως είδατε κρίθηκε στο τέλος ο νικητής …κάναμε ένα αντιαθλητικό που δεν έπρεπε στην συνέχεια μια κακή άμυνα  και λάθος στην τελευταία μας επίθεση… Καλή συνέχεια στους αντιπάλους...”

Κατσαϊτης Γ. (ΟΤΕ COSMOTE 2): “ Καταρχήν πολλά συγχαρητήρια στους αντιπάλους οι οποίοι με 7 παίκτες χτύπησαν το παιχνίδι στα ισα και μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Εμείς σήμερα δεν είμασταν « η πιο καλή ομάδα που κέρδισε» αλλά η « πιο πολλοί ομάδα που κέρδισε» .…Χρειάστηκε ένα καλάθι και κλέψιμο στο τέλος για να κερδίσουμε και αξίζει να κρατήσουμε μόνο αυτό. Ξανά πολλά συγχαρητήρια στους αντιπάλους..”