53 - 44

06/02/2018 20:15 Commercial League 17/18 40'

OTE Cosmote 2151571653
Kaizen Gaming 2148101244

Σήμερα, Τρίτη βράδυ 6/2 στο κλειστό γήπεδο του Deree εξελίχθηκε ένας όμορφος αγώνας ο οποίος κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η τελική διαφορά των 9 πόντων δεν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα καθώς μέχρι και 2 λεπτά πριν το τελευταίο σφύριγμα η διαφορά ήταν στον πόντο. Πολύ σημαντικός παράγοντας στην ήττα των φιλοξενούμενων έπαιξε η τρομερή αστοχία από την γραμμή των ελευθέρων βολών καθώς είχαν μόλις 3 στις 19 προσπάθειες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες μπήκαν αρκετά επιθετικά με γρήγορες επιθέσεις αλλά ταυτόχρονα σκληρές άμυνες. Η ομάδα του OTE-COSMOTE ξεκίνησε με 5 πόντους του ΔΗΜΗΤΡΑΤΟΥ όπως και αντίστοιχα από τους φιλοξενούμενος το σκορ άνοιξε ο ΜΗΤΣΟΓΙΑΝΝΗΣ με 5 προσωπικούς πόντους. Η περίοδος έκλεισε 15 -14 υπέρ του OTE-COSMOTE καθώς διαδοχικά καλάθια σημειώνονταν από τις 2 ομάδες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η STOIXIMAN μπήκε πολύ δυνατά αναγκάζοντας του παίκτες του OTE-COSMOTE να υποπέσουν σε αρκετές λάθος επιλογές με συνέπεια το σκορ να γίνει 15 – 20. Ήταν ένα γρήγορο 0 – 6 με δύο τρίποντα του ΚΟΝΤΟΥ. Κάπου εκεί ακούστηκαν οι φωνές του προπονητή Κατσαίτη αλλάζοντας ταυτόχρονα όλη την πεντάδα. Αυτό ξύπνησε τον ΟΤΕ όπου με 5 διαδοχικούς πόντους του ΔΑΚΟΥΤΡΟΥ ξεκίνησε την αντεπίθεση. Οι πολλές χαμένες βολές από πλευράς STOIXIMAN καθώς και τα πολλά βεβιασμένα σουτ από την περιφέρεια είχαν ως αποτέλεσμα να γίνει ένα μεγάλο σερί 15-2 και η περίοδος να κλείσει 30-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο από μεριάς OTE-COSMOTE σκόραραν μόνο οι ΓΡΥΛΛΑΚΗΣ και ΔΗΜΗΤΡΑΤΟΣ ενώ από την STOIXIMAN ενεργό ρόλο στην επίθεση είχαν 5 παίκτες. Στο τέλος της περιόδου ο πίνακας έγραφε 37-32.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μία ανάσα από την ισοφάριση 43-42 αλλά με ένα τρίποντο του ΔΑΚΟΥΤΡΟΥ η διαφορά ανέβηκε πάλι στους 4. Από εκεί και πέρα οι παίκτες του ΟΤΕ-COSMOTE δείξανε μεγάλη συγκέντρωση από την γραμμή των ελευθέρων βολών καθώς από εκεί σημειώθηκαν οι τελευταίοι 7 πόντοι. Οι παίκτες της STOIXIMAN δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις με το παιχνίδι να κλείνει στο 53-44.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Δακούτρος με 11 πόντους, Δημητράτος 10 πόντοι και ο Μόντι για τον γρήγορο ρυθμό που έδωσε στο παιχνίδι. Από την μεριά των φιλοξενούμενων ξεχώρισε ο Κόντος με 16 πόντους.

Διαιτητές: Κατσίμπαρδος, Δαλέκος