OTE COSMOTE 2 vs ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ Α.Ε.

05/02/2019 19:10 Commercial League B 18/19 12 40'

Κλειστό Αγ. Αναργύρων
Geor. Papandreou 36-38, Agii Anargiri 135 62, Greece

Σε ένα ματς που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, η ομάδα του ΟΤΕ ΙΙ κατάφερε με δυσκολία να πάρει το ροζ φύλλο του αγώνα απέναντι στην μαχητική ομάδα της Ολυμπιακής ζυθοποιίας και να παραμείνει σε τροχιά 4αδας. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος σχεδόν σε όλο το του διάστημα με τις 2 ομάδες να διεκδικούν την νίκη μέχρι και το τελευταίο λεπτό.

Στην αρχή του 1ου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι μπήκαν με πολύ ενέργεια στο παρκέ και με ατομικές προσπάθειες κυρίως του Δακουτρού και του Κοντογιάννη, το σκορ έγινε 6 – 1. Οι παίχτες του coach Κατσαΐτη έδειχναν διάθεση στην άμυνα διεκδικώντας κάθε μπάλα και με διάθεση να τρέξουν στον αιφνιδιασμό. Από την άλλη οι παίχτες της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας μπήκαν χωρίς συγκέντρωση και γι’ αυτό έβλεπαν τους αντιπάλους του να ξεφεύγουν στο σκορ. Στην συνέχεια όμως βελτίωσαν σημαντικά το παιχνίδι τους και με τις προσπάθειες του Μεγαλοοικονόμου έφεραν την ομάδα τους στο τέλος της περιόδου να υπολείπεται με 12 – 9.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι άμυνες είχαν τον κυρίαρχο λόγο στο παιχνίδι και των 2 ομάδων και αυτό φάνηκε από το γεγονός πως το 1ο καλάθι της περιόδου μπήκε στο 13 λεπτό. Ο καλός ρυθμός των γηπεδούχων ανακόπηκε, λόγω των αλλαγών στο ρόστερ της ομάδας, με αποτέλεσμα ο coach να καλεί άμεσα σε time out. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη προσπαθούσαν να σπάσουν την καλή άμυνα των αντιπάλων τους κυρίως με ατομικές ενέργειες πότε με τον Διαμαντόπουλο και πότε με τον Μεγαλοοικονόμου. Έτσι το τελείωμα του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 18 – 16.

Στην 3η περίοδο οι παίχτες του ΟΤΕ ΙΙ βελτίωσαν σημαντικά την απόδοση τους και με τον Κοντογιάννη και τον Δακουτρό ξέφυγαν με 27 – 20. Οι φιλοξενούμενοι σε εκείνο όμως το σημείο αφυπνίστηκαν και με καλή άμυνα σε συνδυασμό με ορθολογικές επιλογές στην επίθεση ξεκίνησαν την αντεπίθεση. Διαμαντόπουλος, Θεοδωρόπουλος και Μεγαλοοικονόμου παίζοντας εξαιρετικά ροκανισαν την διαφορά και έτσι στο τέλος της περιόδου το σκορ ήταν 29 – 27. Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο μίλησε το καθαρό μυαλό. Οι παίχτες του ΟΤΕ ΙΙ παρ´ όλο το δυνατό come back των αντιπάλων τους, έπαιξαν σύμφωνα με το πλάνο του προπονητή τους και με τα κρίσιμα καλάθια από τον Κοντογιάννη, τον Ριζικό και τον Κόκκινο κατάφεραν και έφυγαν νικητές με σκορ 36 – 31.

Για τους νικητές πολύ καλός ήταν ο Δακουτρός με 14 πόντους, ενώ για την ομάδα της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας εξαιρετικός ήταν ο Μεγαλοοικονόμου με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Ραχιώτης, Σπυρλιδάκης

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Δακουτρός Ιωάννης (Παίχτης ΟΤΕ COSMOTE II) : “Σήμερα μπήκαμε λίγο χαλαρά. Δεν είχαμε αυτοσυγκέντρωση τα πρώτα λεπτά, αυτό έδειξε η ακολουθία στο σκορ. Ήμασταν μπρος – πίσω συν πλην 2 πόντους. Αυτό διήρκησε 3 δεκάλεπτα, στο 4ο μπήκαμε πιο δυνατά και καταφέραμε και επιβληθήκαμε προς το τέλος με αυτή την διαφορά που κερδίσαμε. Τίποτα άλλο, συγκέντρωση στο επόμενο παιχνίδι να πάμε καλύτερα πιστεύω.”

Διαμαντόπουλος Σταμάτης (Παίχτης Ολυμπιακής Ζυθοποιΐας) : “Καλησπέρα, ωραίο καταρχήν παιχνίδι, συναρπαστικό πήγε πόντο πόντο στις πιο πολλές στιγμές του αγώνα. Εμείς το χάσαμε πιστεύω λίγο από την κούραση, λίγο από το καθαρό μυαλό που δεν είχαμε ειδικά στην 4η περίοδο. Μας έλειψε και ο 1ος μας σκόρερ πιστεύω αν ήταν σήμερα μαζί μας θα είχε βοηθήσει, δεν ξέρω αν θα παίρναμε το παιχνίδι , αλλά τουλάχιστον 20 πόντοι π.χ μέσο όρο μας έλειψαν σήμερα πολύ. Δεν πειράζει εμείς το ευχαριστηθήκαμε, ήταν μια ομάδα που πάντα μας έπαιρνε μεγάλη διαφορά και σήμερα την κοντράραμε. Νομίζω ότι πήγαμε καλά. Προχωράμε.”