64 - 35

26/02/2022 14:00 Commercial League B 21/22 11 40'

OTE Cosmote 21219191464
AVIN45141235

Στον Αγώνα της 11ης αγωνιστικής μεταξύ της  OTE – Cosmote 2  και της Avin Oil  οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 64-35.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ατομική άμυνα και οι φιλοξενούμενοι άμυνα ζώνης. Επιθετικά οι παίκτες και των 2 ομάδων εμφανίστηκαν “κρύες” και άστοχες παρά την επιβολή σετ παιχνιδιού. Χρειάστηκαν κάποιοι αιφνιδιασμοί των γηπεδούχων ώστε να μπουν κάποιοι έξτρα πόντοι με το σκορ να είναι 7-2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι είχε στο ίδιο σκηνικό με το σκορ να κινείται σε χαμηλά επίπεδα και τους παίκτες της Cosmote να διευρύνουν την υπερ τους διαφορά απαντώντας με 5 πόντους στις δυο βολές των αντιπάλων τους.

Στο 2o δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν την άμυνα ζώνη τους σε man to man  προκειμένου να μειώσουν το σκοράρισμα των αντιπάλων τους χωρίς όμως αυτό να κρίνεται πετυχημένο με τους αντιπάλους τους να πετυχαίνουν 8 σερί πόντους το οποίο δεν τους βοήθησε στο σκοπό τους. Στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν σε βάρος τους 21-8 . Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι παίκτες της Cosmote άλλαξαν την άμυνα τους σε ζώνη που τους έκανε πιο ευάλωτους σε σχέση με πριν. Συνολικά στα 5 λεπτά μέχρι το ημίχρονο δέχτηκαν 10 πόντους το οποίο δεν τους εμπόδισε να κρατήσουν τη μεταξύ τους διαφορά (31-18).

Στο 3o δεκάλεπτο οι ομάδες αποφάσισαν να μην διαφοροποιηθούν στο τρόπο που διεξήγαγαν τις επιθέσεις τους. Οι παίκτες των γηπεδούχων συνέχισαν όμως να αποδίδουν το ίδιο αποτελεσματικά με το προηγούμενο ημίχρονο χωρίς όμως να δέχονται αντίστοιχη απάντηση  από τους αντιπάλους τους. Στα πρώτα 5 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου το σκορ ήταν 40-22 αφού οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να δέχονται αιφνιδιασμούς και αδυνατούσαν να ανεβάσουν τα επίπεδα ευστοχίας τους. Στην πορεία οι γηπεδούχοι συνέχισαν τον επιθετικό τους μονόλογο βελτιώνοντας την άμυνα τους με την περίοδο να κλείνει με σκορ 50-23.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η διαφορά ήταν σε πολύ υψηλά επίπεδα και οι ομάδες βγήκαν απελευθερωμένες από το άγχος της διεκδίκησης της νίκης. Οι παίκτες της Avin Oil αμύνονταν με ζώνη σε αντίθεση με τη ατομική άμυνα των αντιπάλων τους που έσπαγε με αιφνιδιασμούς που ανέβαζε περαιτέρω την διαφορά μεταξύ τους με το σκορ είναι 60-28 με 5 λεπτά να απομένουν  για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα το μόνο που απέμενε να μάθουμε ήταν το τελικό σκορ που βρήκε νικητές τους γηπεδούχους με 64-35.

ΚΑΤΣΑΙΤΗΣ Γ. ( ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ OTE COSMOTE 2)