27/11/2021 14:00 Commercial League B 21/22 4 40'

Team1234OTT
AVIN127872054
OTE Cosmote 27610111448

Στον Αγώνα της 4ης Αγωνιστικής μεταξύ της  AVIN  και της OTE COSMOTE 2 οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54 – 48.

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε καλά για καμιά από τις δύο ομάδες. Για τα πρώτα 4 λεπτά της αναμέτρησης ο πίνακας του γηπέδου δεν έγραψε κανέναν πόντο καθώς κυριάρχησαν τα άστοχα σουτ, οι λάθος πάσες και οι κακές επιθέσεις. Στη συνέχεια ωστόσο οι ομάδες μάλλον ζεστάθηκαν και βρίσκοντας ρυθμό ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 12 – 7.

Η δεύτερη περίοδος ήταν μία αντιγραφή της πρώτης στο μεγαλύτερο μέρος της. Οι ομάδες επέλεξαν να παίξουν άμυνα ζώνης επιτρέποντας πολλά ελεύθερα σουτ τα οποία όμως για ακόμα μία φορά ήταν άστοχα με αποτέλεσμα να μην μπει καλάθι για τα πρώτα 5 λεπτά της περιόδου. Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι παίκτες της OTE COSMOTE 2 επέλεξαν  να μην απειλήσουν από την περιφέρεια και να προσπαθήσουν να βρούνε διαδρόμους προς το καλάθι. Αντίστοιχα οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα και να σταματήσουν τα βιαστικά σουτ διαμορφώνοντας το σκορ του πρώτου ημιχρόνου σε 19 – 13.

Επιστρέφοντας από την σύντομη διακοπή του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν εκμεταλλευτούν τα λάθη των αντιπάλων τους και για πρώτη φορά ισοφάρισαν το παιχνίδι σε 19 – 19 στα πρώτα 5 λεπτά του δεύτερου ημίχρονου. Ο προπονητής των γηπεδούχων αναγκάστηκε να πάρει τάιμ-άουτ προκειμένου να σπάσει το ρυθμό των αντιπάλων του και να οργανώσει καλύτερα τους παίκτες του κάτι που φάνηκε να πετυχαίνει σχετικά καθώς το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε την ομάδα του να προηγείται με σκορ 27 – 23.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα οι μάχες για την νίκη είχαν κορυφωθεί. Με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να παίξουν καλή άμυνα και να μην επιτρέψουν στους αντιπάλους τους εύκολους πόντους, ξένου μένει κατάφεραν να κλέψουν μπάλες και να προηγηθούν για λίγο στο σκορ. Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν οργανωμένο μπάσκετ και εντέλει οδήγησαν το παιχνίδι σε όχι μία αλλά δύο παρατάσεις 34 – 34.

Στην πρώτη παράταση του παιχνιδιού η διαφορά πήγαινε κυριολεκτικά πόντο πόντο και καμιά ομάδα δεν προηγήθηκε πολύ ώστε να μπορέσει να ρίξει λίγο ρυθμούς και να χαλαρώσει ολοκληρώνοντας την πρώτη παράταση με σκορ 42 – 42. Στη δεύτερη παράταση του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι έδειξαν πως είχαν περισσότερες ανάσες και ψυχραιμία όταν καίει μπάλα και κατάφεραν να φύγουν νικητές ύστερα από 50 αγωνιστικά λεπτά με τελικό σκορ 54 – 48 σε έναν αγώνα που στο τέλος κυριάρχησε η αγωνία.

Διαιτητές: Περδετζόγλου, Αντωνόπουλος