47 - 65

23/12/2021 21:30 Commercial League B 21/22 8 40'

OTE Cosmote 219914647
Chronotechnica Dinosaurs1219122265

Στον Αγώνα της 8ης Αγωνιστικής για την Commercial League B, που διεξήχθη στην Ελληνογερμανική Αγωγή  μεταξύ της Cosmote 2   και της Chronotechnica dinosaurs  οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47-65.

Στην αρχή του αγώνα, οι 2 ομάδες έπαιξαν man to man αμυντικά , με τους γηπεδούχους να έχουν μπει πιο δυναμικά και γεματοι ενέργεια, κατάφεραν  με τη εφαρμογή πίεσης σε όλο το γήπεδο να βρεθούν μπροστά στα πρώτα 5 λεπτά με 8-7. Στην συνέχεια επικράτησε σκληρό παιχνίδι με επαφές όπου επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να περάσουν μπροστά στο σκορ με ένα σερί 0-5 πρώτού δεχτούν ένα αντίστοιχο 8 πόντων από τους αντιπάλους τους  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 18-12.

Το 2ο Δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις ομάδες να επιμένουν στα αμυντικά τους πλάνα και τους παίκτες της Chronotechnica  να σκοράρουν 5 πόντους δείχνοντας ότι θα είναι ανταγωνιστικοί και δεν θα επιτρέψουν στους γηπεδούχους να ξεφύγουν. Συγκεκριμένα το σκορ ήταν  25-21 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι 2 αντίπαλοι ανέβασαν στροφές και ξεκίνησαν να σκοράρουν με μεγαλύτερή ευκολία με σημείο κλειδί να είναι οι αιφνιδιασμοί των φιλοξενούμενων που τους έβαλαν μπροστά στο σκορ. Αυτό τους  έδωσε πίστη πως μπορούν να πάρουν το παιχνίδι αφού στο ημίχρονο προηγούνταν 27-31 έχοντας καταφέρει μέσα σε όλο το 10λεπτο να έχουν ένα επι μέρους σκορ 9-19.

Στο 2ο  ημίχρονο, οι ομάδες έβαλαν σε προτεραιότητα τα αμυντικά τους καθήκοντα, παίζοντας πιο συγκεντρωμένα αλλά στερώντας από το θεατή πόντους αφού στα 5 πρώτα λεπτά του ημιχρόνου μπήκαν μόλις 6 πόντοι, με το σκορ να είναι 29-36. Στην πορεία οι παίκτες της Cosmote, έβγαλαν αντίδραση, και με σερί 8 πόντων άλλαξαν τις ισορροπίες και  ισοφάρισαν σε 39-39  , με τους παίκτες των φιλοξενούμενων να μην επιτρέπουν περαιτέρω ζημιά για εκείνους, να αντεπιτίθενται ,με την περίοδο να κλείνει με σκορ 41-43.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η πίεση των παικτών της Chronotechnica, προκάλεσε blackout στις τάξεις των αντιπάλων τους που υπέπεσαν σε πολλά λάθη, έμειναν χωρίς σκορ  και είδαν τους πρώτους να ανοίγουν τη διαφορά κατά 10 ακόμα πόντους (41-53) με 5 λεπτά να απομένουν  για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα, συνεχίστηκε η αστοχία των γηπεδούχων για να περιμένουμε να τους δούμε να σκοράρουν στο 7ο λεπτό της περιόδου. Με δεδομένο αυτό και τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, η υπόθεση νίκη άνηκε στους φιλοξενούμενους , που την κατέκτησαν τελικά με σκορ 47-65.