25/05/2022 21:00 Commercial League Major 21/22 15 40'

OTE Cosmote 21113141149
Entersoft71061740

Seven Sports Club
Agiou Athanasiou 58, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της 15ης αγωνιστικής μεταξύ της  Ote Cosmote 2 και της Entersoft οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 49-40.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν κρύοι και με λάθη και κακή εκτέλεση στην επίθεση δεν μπορούσαν να βρουν σκορ και δεχόμενοι αιφνιδιασμούς από τα αντίπαλα λάθη  που έφεραν το σκορ στο 0-7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν και με ορμητικότητα σε άμυνα και επίθεση ανέτρεψαν τα δεδομένα, παίρνοντας τα ηνία του αγώνα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 11-7.

Στο 2ο δεκάλεπτο, το man to man των γηπεδούχων ήταν αρκετά ισχυρή που έκλεισε το δρόμο προς το καλάθι και επιτρέποντας τους με σερί 5 πόντων να προηγούνται με 16-9 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου το σκορ ανάμεσα στις 2 ομάδες ήταν ισορροπημένο. Η επίθεσεις τους δεν ήταν αρκετά καλές αλλά έβρισκαν τρόπους να σκοράρουν  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 24-17.

Στο 2ο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν καλή απόδοση και να ανεβάζουν το δείκτη της διαφοράς με τους παίκτες της Entersoft να δυσκολεύονται να βρούν λύσεις στην επίθεση  και το σκορ ήταν  31-19 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, το κακό παιχνίδι των φιλοξενούμενων τους απέτρεπε να γίνουν ανταγωνιστικοί και μην μπορούν να ρίξουν τη διαφορά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 38-23.

Στο 4ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πήραν τα πάνω τους με προσωπική άμυνα στο μισό γήπεδο και με σερί 5 και 4 πόντων πλησίαζαν στο σκορ που ήταν  και το σκορ ήταν 43-34 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν παρά την επιστροφή των αντιπάλων τους να κρατήσουν ηνία με κρίσιμα τρίποντα  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 49-40.