50 - 36

13/03/2019 19:40 Commercial League B 18/19 16 40'

OTE Cosmote 21014161050
Generali77101236

Εύκολο έργο είχε το βράδυ της Τετάρτης 13/03 στο κλειστό της Λεοντίου ο ΟΤΕ 2 αφού δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να φύγει με το ροζ φύλλο του αγώνα και να παραμείνει σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή της βαθμολογίας. Οι παίχτες της Generali ήταν κοντά στο σκορ για περίπου 15 λεπτά αλλά μετά δεν μπόρεσαν να ανακόψουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους με αποτέλεσμα να φύγουν ηττημένοι από το παρκέ.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να είναι αρκετά άστοχες και το θέαμα να είναι αρκετά φτωχό. Το προβάδισμα άλλαζε συχνά χέρια με τους φιλοξενούμενους περίπου στα μισά της περιόδου να είναι μπροστά με 4 – 5 εκμεταλλευόμενοι κυρίως την διάθεση του Βάγια και του Καλούδη. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν και με την βοήθεια του Ριζικού, του Κόκκινου και του Βιδάλη τελείωσαν την περίοδο έχοντας το προβάδισμα με 10 – 7.

Το 2ο δεκάλεπτο άρχισε ονειρικά για τους γηπεδούχους αφού ξέφυγαν με 12 πόντους χάρις τα 3 σερί τρίποντα του εξαιρετικού Μόντι. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αμέσως για να μην χάσουν την επαφή με το σκορ και κατάφεραν να μειώσουν σε 19 – 12 χάρις τους 5 πόντους του Καλούδη. Σε εκείνο όμως το σημείο οι παίχτες του ΟΤΕ 2 ξαναβρήκαν ρυθμό, ανέβασαν πάλι την διαφορά και πήγαν στο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 24 – 14.

Στην 3η περίοδο η διαφορά άνοιξε ακόμη περισσότερο αφού οι γηπεδούχοι παίζοντας δυνατά στην άμυνα και με πολύ ωραίες συνεργασίες στην επίθεση κατάφεραν να ξεφύγουν ακόμη  και με +20. Ο Ριζικός με εξαιρετική οργάνωση του παιχνιδιού αλλά και ο Μόντι με τα συνηθισμένα του εύστοχα σουτ τριών πόντων έκαναν την νίκη να φαίνεται σχεδόν σίγουρη. Από την άλλη οι παίχτες της Generali κάπου έχασαν την συγκέντρωση τους λόγω κάποιων αμφιλεγόμενων σφυριγμάτων και έτσι το έργο της επιστροφής στο σκορ έγινε ακόμη πιο δύσκολο. Έτσι το τελείωμα της περιόδου τους βρήκε να υπολείπονται με 40 – 24.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όλα είχαν κριθεί. Οι παίχτες του ΟΤΕ 2 συνέχισαν να πιέζουν σαν να είχε μόλις ξεκινήσει ο αγώνας, γεγονός που στην ουσία τους χάρισε μια εύκολη νίκη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι πείσμωσαν και έτσι χάρις την προσπάθεια κυρίως του Καλούδη και του Βαγιά κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά με το τελικό σκορ να είναι 50 – 36.

Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Μόντι με 18 πόντους (5 τρίποντα), ενώ για την ομάδα της Generali για ακόμη έναν αγώνα πολύ καλός ήταν ο Καλούδης με 17.

Διαιτητές : Ορφανός, Τούσης